Podielové fondy patria k významným investičným nástrojom. Investície cez podielové fondy majú svoje pravidlá, ktorých poznanie vám môže zjednodušiť si investovanie. V tomto článku som zhrnul všetky dôležité informácie na jednom mieste, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere vhodného investičného riešenia.
Obsah článku:
Podielové fondy sú investičné nástroje, ktoré zhromažďujú finančné prostriedky od viacerých investorov a spoločne ich investujú do rôznych aktív, ako sú akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti alebo iné cenné papiere. Ich správu zabezpečujú správcovské spoločnosti, ktoré rozhodujú o tom, kam budú prostriedky investované s cieľom dosiahnuť čo najlepšie zhodnotenie.
Základným princípom podielových fondov je diverzifikácia. To znamená, že peniaze sú rozdelené medzi viaceré cenné papiere, čím sa znižuje riziko, ktoré by mohlo vzniknúť pri investovaní len do jedného cenného papiera. Je rozdiel, či máte nakúpené akcie 1 firmy alebo 300 firiem.
Každý investor vlastní podiel vo fonde, ktorý predstavuje jeho podiel na celkových aktívach a výnosoch fondu. Podiel je vyjadrený počtom podielových listov, ktoré vlastní investor a vydáva ich správcovská spoločnosť.
Činnosť správcovských spoločnosti a investovanie cez podielové fondy na Slovensku reguluje Zákon č. 203/2011 Z. z. o kolektívnom investovaní. Upravuje nielen slovenské podielové fondy, ale taktiež zahraničné fondy, ktoré sú predávané na Slovensku.
Podielové fondy sú vhodné pre rôzne typy investorov od začiatočníkov až po skúsených. Ich hlavnými výhodami sú jednoduchý prístup k investícii, profesionálna správa a možnosť investovať aj malé sumy. Navyše poskytujú flexibilitu, pretože investori môžu kedykoľvek nakupovať alebo predávať svoje podiely.
Na druhej strane je pri investovaní potrebné počítať s určitými nákladmi, ako sú poplatky za správu fondu, vstupné poplatky a niekedy aj výstupné. Výnosy z podielových fondov nie sú garantované a závisia hlavne od výkonnosti trhov a ich hodnota v čase môže kolísať.
Podielové fondy sú ideálnym riešením pre ľudí, ktorí chcú investovať do rôznorodého portfólia bez potreby aktívneho riadenia vlastných investícií. Sú obľúbenou voľbou na budovanie finančnej rezervy, dosahovanie dlhodobých cieľov alebo diverzifikáciu už existujúceho investičného portfólia.
Podielové fondy aj ETF sú vo svojej podstate veľmi podobné. Existujú medzi nimi rozdiely, ktoré sa dajú presne zadefinovať a môžu mať dopad na výkonnosť portfólia, ale aj na kolísanie jeho hodnoty.
Podielové fondy sú obyčajne aktívne spravované, ETF pasívne sledujú vývoj svojho indexu.
Podielové fondy sa obchodujú raz denne, ETF kontinuálne počas celého dňa.
Podielové fondy majú vyššie správcovské poplatky, ETF fondy podstatne nižšie.
Zisk z podielových fondov podlieha zdaňovaniu, pri ETF fondoch je zisk oslobodený od dane z príjmu.
Pri hľadaní investičného riešenia cez podielové fondy sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi fondov.
Investujú do akcií firiem a podľa toho, aké typy firiem nakupujú sa môžu zameriavať na rastové akcie, hodnotové akcie, dividendové akcie. Podľa regiónov sa môžu špecializovať na americké akciové fondy, európske fondy alebo ázijské fondy. Môžete sa stretnúť aj s akciovými podielovými fondami, ktoré sa zameriavajú na konkrétnu krajinu, napr. USA, Nemecko, Brazíliu a pod.
V ich portfóliách sa nachádzajú dlhopisy. Môžu nakupovať štátne dlhopisy, firemné dlhopisy, high-yield dlhopisy a tiež dlhopisy s rôznymi splatnosťami alebo emitentmi z rôznych krajín a podľa toho sa dlhopisové fondy delia do rôznych kategórií. Tému investovania do dlhopisov detailnejšie rozoberám v článku: Dlhopisy: Ako si vybrať dlhopisové fondy a ETF
Investujú do cenných papierov peňažného trhu, ako sú overnight depozitá, štátne dlhopisy s veľmi krátkou splatnosťou, štátne pokladničné poukážky a môžu dokonca nakupovať aj termínované vklady. Sú to najkonzervatívnejšie podielové fondy, ktoré ponúkajú vyšší výnos najmä v čase vyšších sadzieb centrálnych bánk. O týchto investíciách píšem v článku: Ako investovať krátkodobé rezervy
Nakupujú cenné papiere naviazané na realitný trh. Na Slovensku tieto fondy tvoria osobitnú kategóriu zadefinovanú v zákone – špeciálne fondy nehnuteľností. Nehnuteľnosti vlastnia nepriamo cez realitné spoločnosti.
Vo svojom portfóliu kombinujú viaceré triedy aktív – najčastejšie akcie, dlhopisy a peňažné nástroje. Ich hlavným cieľom je dosiahnuť optimálnu rovnováhu medzi výnosom a rizikom, čím sa stávajú vhodnou voľbou pre investorov, ktorí hľadajú diverzifikované portfólio v rámci jedného fondu. Rizikovosť zmiešaných podielových fondov sa odvíja najmä od podielu akciovej zložky.
Investujú do fyzických komodít alebo finančných nástrojov súvisiacich s komoditami, ako sú zlato, striebro, ropa, zemný plyn, poľnohospodárske produkty alebo kovy používané v priemysle. Niektoré komoditné fondy investujú aj do akcií ťažobných a energetických firiem, a preto ide skôr o akciové fondy zamerané na ťažobný sektor, aj keď ich niekedy nájdete pri vyhľadávaní medzi komoditnými.
Tieto fondy sa od tradičných fondov líšia tým, že investujú do netradičných aktív a stratégií, ktoré nie sú bežne dostupné v klasických akciových alebo dlhopisových fondoch. Sú často menej likvidné, rizikovejšie, ale môžu ponúkať vyšší výnos a podporujú diverzifikáciu portfólia. Môžu investovať napr. do private equity, infraštruktúry, umeleckých diel, zberateľských predmetov, kryptomien, blockchainu a pod.
Indexové podielové fondy kopírujú výkonnosť konkrétneho burzového indexu (napr. S&P 500 alebo MSCI World) namiesto aktívneho výberu akcií. Ich hlavnou výhodou sú obyčajne nižšie poplatky a široká diverzifikácia. Nevýhodou je to, že nimi nemôžete nikdy prekonať trh.
Ide o špeciálne fondy, ktoré sú určené pre skúsených investorov s väčším voľným kapitálom. Investujú do širokej škály aktív vrátane nehnuteľností, private equity či alternatívnych investícií. Minimálna suma, s ktorou do nich môžete investovať na Slovensku je 50 tis EUR a aj to po splnení určitých podmienok. Ich výhodou je možnosť dosiahnuť vyššiu výkonnosť, nevýhodou je podstúpenie vyššieho rizika a tiež nižšej likvidity. Tu si môžete prečítať viac o fondoch pre kvalifikovaných investorov.
Sektorové fondy investujú do konkrétneho odvetvia ekonomiky, ako sú technológie, zdravotníctvo, energetika, financie či nehnuteľnosti. Ich cieľom je profitovať z rastu konkrétneho sektora. Majú potenciál vysokých výnosov, ak daný sektor rastie a umožňujú investorom cielené investovanie do konkrétneho sektora. Nevýhodou sektorových fondov je vyššia volatilita investície a závislosť vývoja investície od ekonomických cyklov.
Globálne podielové fondy investujú do akcií, dlhopisov alebo iných aktív po celom svete, čím poskytujú širokú geografickú diverzifikáciu. Pomáhajú minimalizovať riziko spojené s výkyvmi v konkrétnej krajine alebo regióne. Výhodou je vyššia diverzifikácia a možnosť profitovať z rastu rôznych ekonomík. Znižujú riziko koncentrácie na jeden trh.
Regionálne podielové fondy investujú do cenných papierov v konkrétnom geografickom regióne, napríklad Európa, Ázia, Severná Amerika, Latinská Amerika, Čína alebo iné rozvíjajúce sa trhy. Umožňujú investorom profitovať z rastu vybraného regiónu. Výhodou je cielená expozícia na perspektívne ekonomiky a nevýhodou zase vyššie riziko spojené s politickou a ekonomickou situáciou v danej oblasti.
Dividendové podielové fondy sú špecifické tým, že pravidelne vyplácajú dividendu. Tá môže byť vyplácaná ročne, polročne alebo kvartálne. Dividendové fondy môžu byť akciové, dlhopisové aj zmiešané. Portfólio fondu môžu tvoriť tie isté cenné papiere, ako akumulačné podielové fondy, ktoré dividendu reinvestujú. Rozdiel je hlavne v tom, že dividendu vyplácajú investorom. Bežne sa stáva, že ten istý fond má akumulačnú triedu so skratkou Acc a dividendovú (distribučnú) triedu so skratkou Dis.
Výkonnosť podielových fondov závisí od toho, do čoho fond investuje a tiež od aktuálnej fázy ekonomického cyklu. Všeobecne platí, že najmenej zarábajú peňažné fondy, potom nasledujú dlhopisy a reality, a dlhodobo najviac zarábajú akcie.
Peňažné fondy v čase vyšších úrokových sadzieb dosahujú výnos 3 až 3,6% p.a., ak sa bavíme o eurových fondoch. Toto platí pri depozitnej sadzbe ECB 4% p.a., čo už v čase písania článku nie je reálne. Ak bude sadzba ECB 2%, tak peňažné podielové fondy budú mať výnos 1 až 1,6% p.a.
Dlhopisové fondy majú omnoho väčší rozptyl výkonnosť. Z dlhodobého pohľadu je výkonnosť v pásme od 2 do 7% p.a. Na jednom konci sú konzervatívnejšie štátne dlhopisy a na druhom dlhopisy z kategórie High Yield. Aj pri dlhopisových fondoch je výkonnosť čiastočne naviazaná na sadzby centrálnych bánk, no tiež aj na aktuálnu situáciu na trhu.
Realitné fondy z kategórie špeciálne fondy nehnuteľností zarábajú klientom najčastejšie od 3 do 5% p.a. Realitné fondy z kategórie fondy kvalifikovaných investorov zarábajú viac, môže to byť v rozpätí od 6 do 10% p.a.
Akciové fondy prinášajú pri dlhodobom investovaní najvyššiu výkonnosť. Môže sa pohybovať v rozmedzí 5 až 10% p.a. V niektorých prípadoch aj pri 10-ročnom investičnom horizonte môžete dosiahnuť výkonnosť pri akciových podielových fondoch aj 20% p.a. No bavíme sa o sektorových podielových fondoch zameraných napr. na technológie, kde je zároveň aj vyššia volatilita.
Zmiešané fondy znižujú riziko a výkyvy hodnoty investície. Zároveň sa tým znižuje aj výkonnosť. Tá sa môže pohybovať v rozmedzí 3 až 8% p.a. Závisí to od zloženia portfólia, pomeru akcií a dlhopisov a tiež aj od aktuálnej situácie na trhu a fázy ekonomického cyklu.
Chcete mať všetky dôležité informácie vždy po ruke? Stiahnite si e-book „Ako investovať peniaze efektívne a rozumne„, kde nájdete všetky návody, tipy a informácie o investovaní na jednom mieste. Pozrieť sa na investovanie z nahľadom vám môže pomôcť pri správnom nastavení investície.
Oslobodenie od dane zo zisku bolo zrušené skôr, ako vstúpilo do platnosti. Naďalej zostáva doménou len tých cenných papierov, ktoré sa kupujú a predávajú na burze, čo pri fondoch platí takmer výlučne pre ETF.
Podielové fondy pokračujú v pôvodnom režime a zisk z nich podlieha zdaňovaniu. Platí to pre kapitálový aj pre dividendový zisk.
Kapitálový zisk je zisk, ktorý vznikne vtedy, ak predáte podielové fondy drahšie, ako ste ich nakúpili. Dividendový zisk vznikne vtedy, ak vám fond vyplatí dividendu. Pre kapitálový zisk platia tieto pravidlá:
Pre dividendový zisk vyplatený z podielových fondov platí nespočetné množstvo rozdielnych pravidiel. To, ako sa dividenda zdaňuje, závisí od viacerých faktorov a tým hlavným je krajina, v ktorej je dividendový podielový fond registrovaný.
V niektorých prípadoch príde investorovi už zdanená dividenda a inokedy si dividendu musí zdaňovať sám. Z toho vyplývajú samozrejme aj rozdielne povinnosti voči daňovému úradu.
Časť informácii všeobecnejšie k zdaňovaniu dividend, ku ktorým patria aj dividendy z podielových fondov, nájdete na stránke finančnej správy na tomto odkaze.
Tie isté pravidlá platia pre dividendy vyplácané z ETF. Pre slovenského investora je daňovo efektívnejšie vyberať si na investovanie akumulačné podielové fondy, ktoré dividendu reinvestujú.
Ak by sme zohľadnili aj daň z kapitálového zisku, tak ETF z pohľadu zdaňovania pre fyzické osoby s daňovým domicilom na Slovensku jednoznačne vyhrávajú.
V každom prípade odporúčam klientom, aby si zdaňovanie zisku z podielových fondov vždy prekonzultovali so svojím účtovníkom.
Nikto nič nerobí zadarmo a nerobia to ani správcovia podielových fondov. Ak na investovanie používate podielové fondy, tak buď priamo alebo na pozadí platíte rôzne poplatky. Bez nich by investovanie nebolo možné.
Výška poplatkov nie je rozhodujúca pri výbere podielových fondov, ale je dôležitá. Nižšie poplatky neznamenajú automaticky vyšší výnos. Najnižšie poplatky majú peňažné fondy, ale zároveň majú aj dlhodobo najnižšiu výkonnosť.
Vyberať si lacnejší podielový fond má zmysel vtedy, ak si vyberáte fondy z rovnakej skupiny kde je rovnaké zameranie fondu, rovnaká stratégia, rovnaký benchmark atď. Vtedy platí, že lacnejší fond vám prinesie vyššiu výkonnosť.
Pri výbere podielového fondu si môžete pozrieť tieto poplatky:
Vstupný poplatok je príjmom distribučnej siete (banka, maklérska spoločnosť a pod.) a z nich je vyplácaná provízia pre investičných poradcov, resp. akýchkoľvek pracovníkov, ktorí robia distribúciu podielových fondov.
Ak nepotrebujete investičné poradenstvo pri vytváraní portfólia, nepotrebujete konzultácie pri výbere fondov, ich správe v čase do budúcna a viete si celý proces od zriadenia účtu cez nákupy až po ich riadenie manažovať sami, tak sa môžete tomuto poplatku úplne alebo z časti vyhnúť.
U skúsených investičných poradcov, ktorí majú pod správou väčšie objemy investícií, viete tento poplatok dostať na pomerne nízke percento (bežne 1% z investovanej sumy) a pri veľkých investovaných sumách sa dostanete možno ešte nižšie.
V dokumentoch ku podielovým fondom správcovia uvádzajú vždy iba maximálny vstupný poplatok. Pri akciových podielových fondoch je obyčajne 5%, no v praxi takmer každý poradca dáva nižší vstupný poplatok.
Pri pravidelnom investovaní sa môžete stretnúť s úhradou vstupného poplatku z cieľovej sumy a vtedy ho platíte vopred. O tom, či je lepšie platiť poplatok vopred alebo priebežne z každej investície som písal v samostatnom článku o vstupných poplatkoch.
Výstupný poplatok pri podielových fondoch uplatňujú správcovské spoločnosti obyčajne vtedy, ak je vstupný poplatok nulový a kompenzujú si tak straty príjmu v prípade skoršieho odchodu z fondu. Preto je obyčajne nastavený na nejaké obdobie od nákupu fondu a po jeho uplynutí ho už neplatíte.
Najčastejšie sa s výstupnými poplatkami stretnete pri slovenských podielových fondoch od slovenských správcov. Obyčajne sú za tým marketingové akcie bánk, ktoré robia distribúciu podielových fondov správcov, ktoré sú súčasťou tej istej finančnej skupiny.
Nestretnete sa ním pri každom podielovom fonde. Ak áno, tak môže byť vo výške 10, 15 aj 20%. Tento poplatok motivuje správcovskú spoločnosť dosahovať nadvýkonnosť.
Poplatok za výkonnosť je zväčša naviazaný na prekonanie benchmarku. Uvediem príklad. Ak je výkonnosť benchmark za rok 10% a podielový fond spraví za rok 15%, tak správcovská spoločnosť si z tých 5% navyše strhne poplatok za výkonnosť. Ak by bol poplatok 20%, tak čistá výkonnosť fondu by bola 14%. V prípade, že je výkonnosť fondu nižšia alebo rovná benchmarku, tak sa výkonnostný poplatok neuplatní.
Tento poplatok je spravodlivý iba vtedy, ak je vyslovene naviazaný na nejaký zmysluplný benchmark a uplatní sa až po jeho prekonaní.
V konečnom dôsledku je dôležitejšia čistá výkonnosť fondu. Preto len porovnanie poplatkov nemusí stačiť pri výbere vhodného podielového fondu.
Poplatok za výkonnosť je zohľadnený v cene podielového listu.
Pojem priebežné poplatky je spoločný názov pre viaceré druhy poplatkov, ktoré sa nachádzajú pri každom podielovom fonde. Priebežne sa z fondu platia tieto poplatky:
Tieto poplatky sa platia priamo z majetku fondu a sú už zahrnuté v cene podielového listu.
Najväčší z nich je poplatok za správu. Pri lacnejších peňažných fondov začína niekde na 0,4% p.a. Pri lacnejších akciových podielových fondoch určených pre bežných investorov je bežne 1,5% p.a. a viac. Inštitucionálni investori platia neporovnateľne menej a aj pri akciových fondoch môže byť na úrovni 0,5% p.a.
Depozitársky poplatok si účtuje depozitár podielového fondu. Obyčajne vo výške niekoľkých desatín percenta, niekedy aj menej.
Transakčné náklady vznikajú pri nákupoch a predajoch cenných papierov v rámci podielového fondu. Vyššie náklady majú aktívne riadené podielové fondy a menšie, ktoré majú skôr pasívnu stratégiu investovania.
Ďalšie informácie k poplatkom podielových fondov môžete nájsť na webovej stránke vzdelávacieho projektu NBS.
Tento poplatok je príjmom obchodníka s cennými papiermi, cez ktorého kupujete alebo predávate podielové fondy. Ak napríklad používate slovenského obchodníka EIC, tak na tomto poplatku zaplatíte 0,2% zo objemu transakcie.
Ak nakupujete podielové fondy priamo od správcu podielového fondu, tak tento poplatok neplatíte. Je to už zahrnuté v priebežných poplatkoch.
Investovanie do podielových fondov prináša svoje riziká. Nedá sa im vyhnúť. Podstúpenie rizika prináša 2 veci – dočasné poklesy hodnoty investície a z dlhodobého pohľadu nárast hodnoty investície.
Riziko nie je problém. Problém je, ak riziko nepoznáte a investujete naslepo.
Ak pôjdete cestou rozumného prieniku medzi výkonnosťou investície a rizikom, ktoré podstupujete, tak vám investícia prinesie to, čo od nej očakávate, a to dlhodobý rast bez zbytočných výkyvov hodnoty investície.
Keď si pozriete dokumenty podielových fondov, tak nájdete v nich vymenované rôzne riziká, ktoré sú spojené s investovaním. Vymenujem tu tie, ktoré sa najčastejšie opakujú:
Podielové fondy a riziká sú spojené s investovaním cez tieto investičné nástroje. Nie je možné sa im vyhnúť, ale je možné sa naučiť s nimi pracovať vo svoj prospech. Je to podobné ako s ohňom. Ak viete, ako s ním pracovať, tak vám slúži a zjednodušuje život.
Existuje obrovské množstvo správcov. Nemá zmysel ich tu všetkých vymenovať. Spomeniem tých najznámejších z veľkých svetových správcov, ktorých fondy môžete kupovať aj na Slovensku cez niektorých obchodníkov s cennými papiermi.
Takto môžem pokračovať ďalej. Tých spoločnosti je veľa. Viac správcov, ktoré majú notifikované podielové fondy v NBS na predaj na Slovensku, si môžete pozrieť na stránke Slovenskej asociácie správcovských spoločností.
Týmto mám na mysli hlavne tie spoločnosti, ktoré majú registrované fondy na Slovensku, t.z. že majú slovenský ISIN. ISIN je medzinárodné identifikačné číslo cenného papiera a tá skratka pochádza z názvu International Securities Identification Number.
V čom je rozdiel oproti zahraničným fondom? Tým hlavným rozdielom je zdaňovanie zisku. Na tie slovenské sa uplatňuje zrážková daň a zisk zo zahraničných si človek zdaňuje sám v daňovom priznaní.
A teraz reklamná vsuvka. Ak sa chcete vyhnúť plateniu dane zo zisku pri podielových fondov, tak investujte cez ETF fondy, z ktorých zisk nemusíte zdaňovať, ak ich predávate viac ako po 1 roku od nákupu. Samozrejme aj s týmto vám viem poradiť.
Nižšie nájdete základný prehľad spoločností, cez ktoré si viete nakúpiť slovenské podielové fondy. V názvoch je rovno aj odkaz na ich webové stránky.
Podielové fondy si môžete kúpiť priamo od správcu alebo cez obchodníka s cennými papiermi. V každom prípade si musíte otvoriť nejaký typ investičného účtu s konkrétnou investičnou spoločnosťou. To je základná teória, ktorá v praxi nemusí stačiť, ak chcete investovať do fondov.
Je veľký rozdiel, aké podielové fondy chcete na investovanie použiť. Od toho sa odvíja celý ďalší postup.
Keď chcete nakupovať fondy od VUB, ČSOB, SLSP, J&T alebo Tatra banky, tak idete do konkrétnej banky a otvoríte si tam investičný účet. Ono to bude pravdepodobne nejaká rámcová zmluva, ale budem to ďalej volať investičný účet. Pri týchto bankových fondoch máte ešte možnosť otvoriť si túto zmluvu online cez internet banking alebo mobilnú aplikáciu.
Ak chcete investovať do fondov 365.invest, tak idete buď na pobočku 365.bank alebo vyhľadáte finančného sprostredkovateľa, ktorý môže tieto fondy predávať. Aktuálne sú to určite poradcovia z OVB Allfinanz Slovensko a neviem, či aj nejakí ďalší. Tiež platí, že si investičný účet viete vyklikať cez mobilnú appku od 365.bank
V prípade záujmu investovať cez fondy IAD si musíte vybrať investičného poradcu (finančného sprostredkovateľa), ktorý má zmluvu so spoločnosťou IAD Investments. S IAD má zmluvu väčšina firiem na trhu, takže s týmto problém nebude. Skôr sa potrápite s výberom toho ideálneho, ktorý vám dá maximálnu pridanú hodnotu a nadhľad pri investovaní.
Doteraz som spomínal spoločnosti, ktoré predávajú slovenské podielové fondy alebo aj zahraničné fondy cez spoločnosť priamo pôsobiacu na Slovensku. Pri nich si máte možnosť uzatvoriť zmluvu priamo so správcovskou spoločnosťou.
Situácia pri tých najlepších fondoch je úplne odlišná. Veľkí svetoví správcovia, ako je BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton, Amundi, Invesco, Vanguard a pod. na Slovensku neponúkajú možnosť otvoriť si u nich priamo investičný účet. Viacerí z nich majú v NBS svoje podielové fondy notifikované na predaj pre slovenských investorov, ale klienti si ich nakupujú cez obchodníkov s cennými papiermi.
Ak teda máte záujem nakupovať kvalitné zahraničné fondy, tak si účet otvárate v o.c.p. Obrovskou výhodou je to, že cez jedného obchodníka si môžete nakupovať na jeden investičný účet podielové fondy od akýchkoľvek zahraničných správcov.
Najznámejšia slovenská platforma na nákup podielových fondov a tiež ETF je od spoločnosti EIC a písal som k tomu detailný článok: European Investment Centre – recenzia a skúsenosti s investovaním cez EIC
Okrem EIC môžete nakupovať podielové fondy aj cez iné o.c.p., dokonca aj cez iné slovenské banky. Z tých známejších ešte môžem spomenúť spoločnosť CONSEQ.
A aby som nezabudol. Veľkou výnimkou je spoločnosť Amundi, ktorej podielové fondy môžete nakupovať okrem o.c.p. aj uzatvorením zmluvy s českou spoločnosťou Amundi Czech Republic Asset Management. Na otvorenie investičného účtu môžete osloviť akéhokoľvek finančného sprostredkovateľa, ktorý má s Amundi zmluvu o spolupráci, cez spoločnosť, s ktorou spolupracuje. Napr. u mňa je to spoločnosť Swiss Life Select Slovensko a s Amundi spolupracujeme dlhodobo.
Odporúčam začať vytvorením individuálneho investičného plánu a investičnej stratégie. Súčasťou investičnej stratégie je aj strategická alokácia do jednotlivých tried aktív. Znamená to asi toľko, že si stanovíte koľko percent chcete investovať do akcií, koľko do dlhopisov, realít, komodít a koľko do peňažného trhu.
Výber konkrétnych podielových fondov je až nasledujúci krok. Snaha každého investora je vybrať do investičného portfólia tie najlepšie podielové fondy. A teraz asi odo mňa čakáte nejaký návod, ako si vybrať tie najlepšie.
Zamerajte sa na podielové fondy, ktoré v niečom konkrétnom dlhodobo vynikajú – obyčajne rozhoduje dlhodobá výkonnosť a miera volatility. Sú fondy, ktoré sú na tom podstatne lepšie ako zvyšok trhu a sú fondy, ktoré sú podpriemerné a to nielen teraz, ale aj dlhodobo.
Pri zahraničných fondoch si môžete zjednodušiť výber napr. cez rating od Morningstar. Ak si vyberiete do portfólia iba fondy so 4 a 5 hviezdičkami, tak pravdepodobne nič nepokazíte. Pri podielových fondoch, ktoré nie sú súčasťou hodnotenia Morningstar je to zložitejšie a vyžaduje si to viac študovania alebo využívanie externého poradenstva.
Pri slovenských podielových fondoch je to pomerne jednoduché. Vo väčšine prípadov neponúkajú nič extra výnimočné, aby sa do nich oplatili investovať všetky peniaze. Zo slovenských podielových fondov obyčajne používame krátkodobé peňažné investície a špeciálne fondy nehnuteľností.
Vo väčšine prípadov dlhopisové alebo akciové fondy majú kvalitnejšie alternatívy v podobe zahraničných podielových fondov od známych správcov.
Moja odporúčanie, nech si o tom myslíte čokoľvek, nakoľko som investičným poradcom, je prekonzultovať si výber vhodných podielových fondoch práve s poradcom. Môže vám ušetriť kopec času a zároveň dať iný pohľad na investovanie.
Podielové fondy patria celosvetovo k najrozšírenejším spôsobom investovania. Nie sú dokonalé. Majú svoje výhody, ktoré prevažujú, ale aj nevýhody.
Na Slovensku máte možnosť investovať cez podielové fondy alebo cez ETF. Sú to takmer totožné investičné nástroje, no je medzi nimi jeden zásadný rozdiel z pohľadu zdaňovania zisku.
Zákon o dani z príjmov je podľa mňa v tomto napísané absolútne nelogicky. Výsledkom toho je odlišný prístup k zdaňovaniu pre fyzické osoby. Podielové fondy podliehajú dani z príjmu a ETF sú od zdaňovania oslobodené. Nedáva to zmysel, ale je to tak.
A práve preto ľudí láka investovať práve cez ETF. No nedá sa to úplne zovšeobecniť a povedať, že investovanie cez ETF je vždy lepšie, ako investovanie cez podielové fondy. Sú situácie, kde dávajú rovnaký a niekedy dokonca aj väčší zmysel využiť podielové fondy a to aj napriek zdaňovaniu zisku.
Moje začiatky investovania cez podielové fondy siahajú ešte pred rok 2005, kedy som sa stal finančným sprostredkovateľom. Keď si dobré pamätám, tak bol to peňažný fond IAM KONTO od spoločnosti Istro Asset Management, kde som prvý krát využil podielový fond.
Keď som začal pracovať ako finančný poradca, tak potom som mal možnosť vyskúšať si asi všetky typy podielových fondov.
Väčšina z nich boli podielové fondy od zahraničných správcov ako Amundi, BNP Paribas, C-QUADRAT, Fidelity, Franklin Templeton a NN. No prešiel som si aj cez podielové fondy od spoločnosti INVESTIKA, 365.invest, IAD Investments a WOOD & Company.
Mám s nimi skúsenosti nielen pri osobných financiách, ale aj pri klientoch. Aj napriek tomu, že mnohé podielové fondy ľudia vymenili za ETF, tak stále majú svoje miesto v investičnom portfóliu. Niektoré podielové fondy je možné nahradiť cez ETF, ale niektoré nahradiť nie je možné.