Koľko musíte mesačne investovať, ak chcete mať 100 tisíc EUR a začínate od nuly?

Každá cesta vždy začína prvým krokom. Pravidelné investovanie je beh na dlhú trať a preto dostať sa do cieľa si vyžaduje vytrvalosť.

V tomto článku nájdete presné čísla koľko musíte mesačne investovať pri rôznej dobe a výnose, ak si chcete investovaním vytvoriť kapitál 100 tis €. Navyše tam nájdete 1 konkrétny tip, do čoho môžete investovať, ak chcete dosiahnuť nadpriemerný výnos.

Doba investovania a priemerný výnos sú kľúčové

Výška mesačnej investície závisí hlavne od doby a od výšky priemerného výnosu. V tabuľke nižšie si môžete pozrieť koľko potrebujete mesačne investovať, ak chcete mať na konci presne 100 tis €. Rozdelil som to podľa výšky výnosu, ktorý závisí predovšetkým od produktu, cez ktorý investujete.

Koľko musíte mesačne investovať na 100 tis. EUR pri rôznej dobe a výnose

Zdroj: prepočet autora

Čo musíte spraviť, ak si chcete investovanie zjednodušiť

Začnite investovať čo najskôr

Čo je jednoduchšie, ak chcete mať v 55-tke 100 tisíc? Odkladať si mesačne 578 až 644 € posledných 10 rokov alebo 82 až 120 € od kedy začnete pracovať?

Jednou z najväčších chýb, ktorú robia niektorí ľudia, je odkladať si sporenie na neskôr.

Kratší investičný horizont znamená pre investora, že si musí vybrať konzervatívnejšiu stratégiu a musí investovať obrovskú sumu každý mesiac.

Nehovorím, že je to nemožné. Sú ľudia, ktorí to dajú aj za tých 10 rokov. Mám viacero takýchto klientov, ktorí za mnou prišli neskoro.

Omnoho jednoduchšie je investovať malú čiastku počas 30 rokov.

Pri neporovnateľne menšom úsilí, dokážete vytvoriť ten istý kapitál.

Ak ste na tom finančne lepšie a môžete si dovoliť investovať aj 500 € mesačne, tak o to väčší kapitál si môžete vytvoriť za 30 rokov alebo si môžete znížiť vek, v ktorom budete mať požadovaný kapitál vytvorený.

Naozaj nie je jedno ako dlho investujete.

Vyberte si investíciu, ktorá dosahuje, čo najvyšší výnos

V tabuľke vyššie máte dosť jasnú odpoveď, prečo je lepšie nájsť produkt, v ktorom máte vyšší výnos.

Prečo o tom píšem?

Druhou obrovskou chybou, je investovať cez produkty, ktoré dosahujú veľmi nízke alebo žiadne výnosy.

Bohužiaľ väčšina ľudí investuje cez produkty, kde je výnos 0 až 1% p.a.

Ak máte na investovanie 30 rokov, tak rozdiel medzi investovaním s výnosom 1% p.a. a 5% p.a. je približne 118 € mesačne. O toľko menej vám stačí investovať pri vyššom výnose.

Naozaj nie je jedno, aký priemerný výnos dosahuje vaša investícia.

Ak vás zaujíma, kde investovať, ak chcete nadpriemerný výnos, tak čítajte ďalej. Dokonca tam nájdete tip na investíciu, ktorej čistý výnos od roku 1994 presahuje 10% p.a.

Kde môžete investovať, ak chcete vysoký výnos

Tento článok nie je o presnom návode, ako zostaviť portfólio na investovanie. Aj napriek tomu vám dám jeden tip, kde môžete investovať a dosiahnuť nadpriemerný vyšší.

Akciové indexy MSCI World alebo S&P 500 pozná skoro každý. Poznajú ich aj mnohí ľudia, ktorí nemajú skúsenosť s investovaním.

Pribúdajú aj ľudia, ktorí na investovanie používajú ETF fondy, ktoré kopírujú práve tieto 2 známe akciové indexy.

Ako môžete dosiahnuť vyšší výnos ako dosahujú ETF fondy, ktoré kopírujú MSCI World?

Súčasťou investičného riešenia môže byť aj ETF fond, ktorý kopíruje nasledujúci akciový index.

Ide o MSCI World Quality Index. Je v ňom len výber 300 firiem z celkových 1.646, ktoré sú súčasťou MSCI World. Do tohto indexu sú vybraté len top firmy na základe presných kvalitatívnych ukazovateľov.

MSCI World Quality Index dosahuje od roku 1994 výnos 11,40 % p.a. (výnos v USD), pričom ten známejší širší index MSCI World dosahuje výnos „len“ 7,82% p.a. Na obrázku nižšie si môžete pozrieť detailnejšie informácie.

Výnos MSCI World Quality Index do roku 2020

Výnos MSCI World Quality Index do roku 2020, zdroj: msci.com

Toto je výnos indexu. Pri investovaní cez ETF fondy, ktoré tento index kopírujú, dosiahnete čistý výnos po zarátaní všetkých poplatkov o niečo nižší, ale stále veľmi zaujímavý.

Neberte to ako investičné odporúčanie. Berte to prosím len ako inšpiráciu alebo ukážku, čo môže byť súčasťou investičného portfólia.

Moji klienti do tohto indexu investujú cez ETF fond iShares Edge MSCI World Quality Factor UCITS ETF od spoločnosti BlackRock. Vždy tvorí iba časť portfólia spolu s ďalšími podobne zaujímavými fondmi a vždy investičné portfólio prispôsobujem na mieru.

Ak máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budem rád, keď mi ich napíšete do komentárov pod článkom. Keď sa vám tento článok páčil, tak mu dajte páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Pomáham ľuďom pri zhodnocovaní a ochrane ich finančného majetku. Aktívne sa starám o viac ako 100 klientov. Som človek z praxe. Pre verejnosť píšem o financiách, investovaní a efektívnom využívaní finančných produktov. Vediem tím finančných poradcov, pre ktorých som mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou. Odovzdávam im všetko, čo som sa naučil v praxi počas 15 rokov.
Komentáre
 1. andrej petho píše:

  Zdravím, Jaro,
  Poslal by som Vám páčika, ale nie som a nechcembyť súčasťou FB, tak to nejde. Ale článok sa mi páči.
  Andrej Petho

  • Jaroslav Ilek píše:

   Ďakujem za spätnú väzbu. Som rád, že sa Vám článok páčil. Mojim zámerom je písať to investovaní tak, aby to bolo pre ľudí užitočné. Niektoré články sú/budú o konkrétnych tipoch na investovanie a niektoré o pohľade a postoji k investovaniu, napr. ako tento.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov