Koľko zarobili klienti, ktorí investovali počas poklesu na trhu?

V marci 2020 bol zaujímavý pokles na akciovom trhu. V tom čase som odporúčal klientom, aby investovali práve do akciových fondov. Kto ho využil, určite neľutuje. Pozrite sa ako teraz vyzerajú reálne účty klientov a aké zhodnotenie dosiahli.

Prečo je výhodné investovať v čase poklesu

V marci minulého roku akciové trhy dočasne klesli o viac ako 30%. Niektoré klesli dokonca ešte nižšie. Veľa ľudí to vníma práve vtedy skôr negatívne a majú strach investovať.

Pokles v skutočnosti znamená príležitosť lacnejšie nakúpiť. Predstavte si, že kupujete byt v hodnote 100 tis EUR. Ak hodnota klesne o 30%, tak ho môžete kúpiť za 70 tis EUR. Takýto nákup vám ušetrí kopec peňazí a nákup bytu si vyhodnotíte ako veľmi výhodný.

Samozrejme toto sa až tak často nestáva. Uvádzam to len ako príklad.

V čom je nákup akciových fondov odlišný? Ak je pokles 30%, tak to znamená zľavu 30%. Je to presne to isté ako pri kúpe bytu.

Koľko zarobili ľudia, ktorí investovali v poklese v roku 2020

Tu je ukážka z konkrétneho investičného účtu, kde klient nakupoval v poklese. V tom čase sa dostala cena zhruba na úroveň z roku 2014. Pozrite si to na obrázku nižšie.

Investovanie v poklese v apríli 2020

Investovanie v poklese v apríli 2020, zdroj: https://webapp.eic.eu/

Po nákupe cena narástla a klient aj vďaka nákupu v poklese dosahuje dnes nerealizovaný výnos viac ako 106%.

Na ďalšom obrázku si môžete pozrieť celé portfólio aj s dátumom nákupu.

Zhodnotenie investície z apríla 2020

Zhodnotenie investície z apríla 2020, zdroj: https://webapp.eic.eu/

Nie je to ojedinelý prípad. Na ďalšom obrázku si môžete pozrieť iný účet, kde klient investoval do iných fondov a investoval o čosi skôr, a to v marci 2020. Výsledok je celkom zaujímavý. Čo na to poviete?

Zhodnotenie investície z marca 2020

Zhodnotenie investície z marca 2020, zdroj: https://webapp.eic.eu/

Ja viem, že si teraz môžete hovoriť, že čo z toho máte, ak ste nestihli investovať ešte v roku 2020. Medzičasom trhy narástli. Oplatí sa ešte teraz investovať?

Áno, trhy narástli. Avšak z dlhodobého hľadiska rastú neustále a aj keby ste investovali v minulosti na akomkoľvek vrchole, tak po nejakom čase, aj keby došlo k poklesu, sa trhy dostanú ešte vyššie. Samozrejme toto platí, ak na investovanie používate široko diverzifikované investície.

Koľko zarobili ľudia, ktorí pokles nestihli

Aby nebolo len pri rečiach, tak na obrázku nižšie si môžete pozrieť účet, na ktorom bola veľká časť investícií zrealizovaná až v roku 2021 a možno nie práve v najlepšom čase.

Zhodnotenie investície nakúpenej z časti až v roku 2021 mimo najväčších poklesov

Zhodnotenie investície nakúpenej z časti až v roku 2021 mimo najväčších poklesov, zdroj: https://webapp.eic.eu/

Aj napriek tomu, že to je už, ako sa povie „po funuse“, tak sú všetky investície v pluse. Ako bude vyzerať tento účet o rok? Neviem. Necháme sa prekvapiť.

Doteraz som ukazoval jednorazové investovanie. Možno nie každý má dostatok voľných zdrojov, aby mohol investovať veľkú sumu naraz. A možno aj má, ale nemá odvahu investovať, lebo si nie je istý, či je teraz ten správny čas.

Pravidelné investovanie znižuje riziko a dosahuje taktiež zaujímavé výnosy

Ak neviete alebo nechcete investovať naraz, tak môžete investovať postupne. Aby som nepísal len teoreticky, tak prikladám výpis z účtu, na ktorom sa investuje pravidelne takmer každý mesiac. Investícia začala dávno pred poklesom v minulom roku a trvá doteraz.

Dlhodobé pravidelné investovanie 2021

Dlhodobé pravidelné investovanie v roku 2021, ktoré začalo ešte pred poklesmi v minulom roku, zdroj: https://webapp.eic.eu/

Investor neinvestoval len v poklese, ale nakupoval aj pred a po poklese. Aj tak je tam kladný výnos a pre mnohých ľudí môže byť zaujímavý.

Upozornenie na záver

 • Informácie v tomto článku nie sú investičným odporúčaním. Investičný poradca zostavuje individuálne riešenie pre každého klienta, kde zohľadňuje jeho aktuálnu finančnú situáciu, skúsenosti s investovaním, jeho postoj k riziku a iné skutočnosti.
 • Neodporúčam investovať krátkodobo. Investovanie je dlhodobý proces. Ak investujete dlhodobo, tak si môžete dovoliť väčšiu časť umiestniť do akciových fondov. Dlhá doba znižuje riziko.
 • Pokles na trhu znamená vždy príležitosť lacno nakúpiť. Ak trh narastie, tak je nákup zase o niečo drahší. Čakanie na ďalšie poklesy môže byť tiež rizikom. To, že trh narástol, ešte neznamená, že teraz musí prísť automaticky k poklesu. Momentálne sú niektoré sektory a niektoré typy firiem podhodnotené a majú potenciál na zaujímavý rast.
 • V prípade, že je na trhu pokles, tak to neznamená, že nemôže byť trh ešte nižšie. Preto nikdy neinvestujte všetky peniaze naraz. Buďte pripravený na ďalší pokles tým, že máte dostatok hotovosti.

Ak chcete poradiť ako ideálne využiť terajšiu situáciu na investovanie alebo iba začať investovať, tak kontaktujte svojho investičného poradcu.

Pomáham ľuďom pri zhodnocovaní a ochrane ich finančného majetku. Aktívne sa starám o viac ako 100 klientov. Som človek z praxe. Pre verejnosť píšem o financiách, investovaní a efektívnom využívaní finančných produktov. Vediem tím finančných poradcov, pre ktorých som mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou. Odovzdávam im všetko, čo som sa naučil v praxi počas 19 rokov.
Komentáre
 1. Helena Švelanová píše:

  Dobrý deň, pán Ilek,
  rada čítam Vaše články o investovaní, ale zatiaľ som nevyužila Vaše služby.
  Preto by som to chcela napraviť a skúsiť dať si poradiť.
  Povedzme, že by som chcela investovať 10 000,00 €.
  Bývam pri Nitre a neviem, na koho a kde z Vašich spolupracovníkov by som sa mohla obrátiť.

  • Jaroslav Ilek píše:

   Ďakujem za spätnú väzbu. Teší ma, ak sa Vám články páčia a ešte viac, ak v nich vidíte niečo užitočné. Ja som väčšinu času v Bratislave, ale občas sa pracovne pohybujem po Slovensku, aj v Nitre, a mám viacerých šikovných kolegov v tíme, ktorí sú v investíciách celkom doma a vedia vyriešiť požiadavky ľudí takmer v rámci celého Slovenska. Aj vďaka tejto dobe, kedy sa dá skoro všetko robiť online, vzdialenosti však nehrajú až takú veľkú rolu. Presuniem našu komunikácia z komentárov do emailu a tam sa dohodneme na vhodnom postupe.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov