Finax alebo EIC? Čo je lepšie na investovanie

EIC aj Finax poznám z vlastnej skúsenosti.  EIC používam ako platformu pre správu investícií svojich klientov a tiež aj na investovanie vlastných prostriedkov a Finax pravdupovediac som si otvoril iba zo zvedavosti.

Toto nie sú recenzie na EIC alebo Finax. Recenziu k EIC som písal už v minulosti a na Finax si možno nájdem čas v budúcnosti.

O čo mi ide? Dostávam často otázky od klientov a mojich kolegov v tíme, v čom je rozdiel medzi Finaxom a EIC. Rozhodol som sa, že to zhrniem z môjho pohľadu do tohto článku, aby som sa nemusel stále dookola opakovať.

Pôjdem postupne a rozdelím to nejako tematicky, ako mi to dáva zmysel a v každej časti napíšem niečo k EIC aj ku Finaxu.

Nájdete tu:

Ak si radšej pozeráte tabuľku a nechce sa vám čítať celý článok, tak tu si môžete stiahnuť PDF súbor, kde je stručné porovnanie.

Všeobecné informácie k spoločnostiam

EIC

European Investment Centre, o.c.p., a.s., čo je celý názov pre EIC, funguje na trhu od roku 2009. Je to v prvom rade platforma pre investičných poradcov, t.z. finančných agentov s licenciou NBS v sektore kapitálového trhu, ktorí spravujú majetok svojim klientom. Nie je to platforma, ktorá oslovuje priamo klientov.

Aby som nič neschovával, tak ja ako podriadený finančný agent spoločnosti Swiss Life Select Slovensko, a.s., používam EIC ako hlavnú platformu pre správu investícií mojich klientov. Som si vedomý toho, že to môže mať vplyv na objektivitu porovnania, ale aj tak do toho idem.

Väčšinu svojich peňazí investujem cez EIC a iba drobné cez Finax. Má to aj svoje výhody. Človek najlepšie spozná veci na vlastnej koži, takže môžem písať aj z vlastnej skúsenosti.

Finax

Celý názov firmy v obchodnom registri je Finax, o.c.p., a.s. Ja budem používať len tú skrátenú verziu. Finax vznikol až v roku 2018 ako robo-poradca. Na rozdiel od EIC vznikol ako platforma na investovanie, ktorá sa zameriava aj priamo na klientov. Aby mohli rýchlejšie rásť, tak začali spoluprácu aj s finančnými agentmi.

Môj prvý kontakt s Finaxom bol ešte v máji 2018, kedy som mal osobné stretnutie s jedným zo zakladateľov a terajším investičným riaditeľom Finaxu. Odvtedy ich registrujem aj sledujem. Nedá sa nevšimnúť ich aktivity.

V roku 2020 som si vo Finaxe otvoril investičný účet. Prečo? Zo zvedavosti a aj preto, aby som ho mohol trochu lepšie spoznať.

Finax aj za veľmi krátky čas svojej existencie spravil veľký kus práce na trhu v oblasti popularizácie efektívneho investovania cez ETF fondy. V tomto im patrí veľká zásluha. Pomáhajú nielen sebe, svojim klientom, ale celkovo trhu investovania. V tomto sa mi Finax naozaj páči.

Ako prebieha otvorenie účtu v EIC ako vo Finaxe

EIC

V EIC si môžete otvoriť účet jedine cez investičného poradcu. Investičný poradca je podriadeným finančným agentom spoločnosti, ktorá má spoluprácu s EIC. Klient si bez poradcu v EIC účet nemôže otvoriť.

Otvorenie účtu je možné online alebo osobne cez papierovú žiadosť. Väčšina firiem modernizuje svoje procesy a rieši otváranie účtov takmer výlučne online bez potreby fyzického podpisu.

To, či vám poradca otvorí účet online alebo nie, závisí nielen od jeho ochoty, ale aj od firmy, s ktorou spolupracuje. Nájdu sa aj také firmy, ktoré stále robia papierové žiadosti pri otvorení účtu v EIC. Väčšina kvalitných poradcov otvára účty výlučne online.

Finax

Vo Finaxe máte 2 možnosti. Prvou je otvorenie účtu napriamo cez Finax a tou druhou je otvorenie účtu cez investičného poradcu. Finax si dohodol spoluprácu s viacerými finančnými agentmi (maklérskymi spoločnosťami) a má niekoľko viazaných finančných agentov. Finanční agenti vám môžu okrem otvorenia účtu poskytnúť aj poradenstvo pri investovaní.

Celý proces otvorenia účtu prebieha online. Ja som si ním prešiel a bolo to pre mňa v poriadku. Asi existuje aj možnosť papierového otvorenia účtu, ale nemal som potrebu to skúšať. Online otvorenie účtu je pre mňa pohodlnejšie.

Mobilná a webová aplikácia

EIC

Má 3 rôzne aplikácie, 1 mobilnú a 2 webové. Najjednoduchšia z pohľadu prehľadnosti a ľahkosti používania je mobilná aplikácia.

Ponúka asi všetko, čo od aplikácie na investovanie očakávam: prehľad účtov, štatistika účtu (vklady, výbery, nákupy, aktuálny stav), zhodnotenie p.a. aj kumulatívne po očistení od poplatkov, detailný prehľad všetkých poplatkov atď.

Prehľad fondov nie je len o zozname fondov s prehľadom kumulatívneho výnosu. Po kliknutí na fond sa vám zobrazí veľmi prehľadný interaktívny graf, kde si viete pozrieť presne, kedy ste nakupovali a v akom objeme a môžete si prezerať historický vývoj a výkonnosť.

Využívam alebo využíval som viacero obchodníkov na investovanie do fondov alebo ETF fondov a dovolím si povedať, že toto som v žiadnej aplikácii v takejto forme v mobilnej aplikácii nenašiel.

Môžete si tam pozrieť kopec ďalších vecí, ak vás to zaujíma. Je toho veľmi veľa od grafov cez pohyby na účte až po štruktúru portfólia. Musíte to vidieť.

Finax

Finax ide cestou jednoduchosti. Ponúka takisto aj mobilnú aplikáciu. Po prihlásení do aplikácie vidím hodnotu účtu, kumulatívny zisk v € a kumulatívnu výkonnosť v percentách. Pri kliknutí na detail účtu si môže pozrieť ešte potenciálnu úsporu na dani, graf vývoja hodnoty na účte a zoznam fondov, resp. kategórie ETF fondu.

Po kliknutí na fond nenájdete žiaden historický graf, čo by potešilo, ale nájdete tam len technické dáta typu váha fondu v portfóliu, zhodnotenie, hodnota, počet podielov a poplatok fondu.

Oproti EIC je tu toho podstatne menej. Čo je v aplikácii oproti EIC navyše, sú odkazy na podcasty, správy a články, v ktorých nájdete viaceré hodnotné informácie o investovaní, ktoré podľa mňa podporujú rast finančnej gramotnosti v oblasti investovania.

Beriem to tak, že aplikácia je ešte len na začiatku svojho vývoja a postupne doplní aspoň časť funkcionalít, ktoré sú v EIC úplnou samozrejmosťou a vo Finaxe zatiaľ chýbajú.

Ponuka fondov EIC vs. Finax

EIC

Spoločnosť European Investment Centre ponúka takmer 1.500 fondov od viac ako 40 správcovských spoločností. Vo verejnej ponuke tu nájdete:

 • ETF fondy
 • REITs
 • Pákové ETF fondy
 • ETC fondy
 • Aktívne manažované podielové fondy
 • Dividendové fondy
 • Inštitucionálne fondy

Je to naozaj skoro všetko, čo sa na investovanie do fondov dá použiť. Na svoje si prídu aj skúsení a nároční investori.

Finax

Tu je oficiálna verejná ponuka trochu skromnejšia. Nájdete v nej len 10 ETF fondov od 4 správcov v rámci riadených portfólií a 4 ďalšie fondy pribudli v rámci produktu Inteligentná peňaženka.

Finax pravdepodobne dokáže nakúpiť aj iné ETF fondy a cenné papiere, ale nemal som potrebu to skúšať, keďže sú tam pre mňa obrovské poplatky pri nákupe mimo riadených portfólií. Verím, že tieto možnosti pribudnú v budúcnosti, keď Finax porastie.

Manažovanie portfólia, automatizované rebalansovanie a stabilizačná fáza

EIC

Manažovanie portfólia nemá na starosti EIC. Zabezpečuje ho investičný poradca. Tým je podriadený finančný agent, ktorý spadá pod maklérsku spoločnosť (finančného agenta).

Existujú 3 možnosti ako to môže prebiehať:

 • Klient si sám určuje zloženie portfólia a poradca je len v pozícii sprostredkovateľa investičných služieb. V tomto prípade zodpovednosť za riadenie portfólia je na ramenách klienta.
 • Poradca poskytuje klientovi investičné poradenstvo spoločnosti, pod hlavičkou ktorej pracuje. V tomto prípade za manažovanie portfólia preberá zodpovednosť firma, za ktorej rozhodnutiami je obyčajne investičný analytik alebo celý tím analytikov.
 • Poradca riadi portfólio klientovi individuálne. V niektorých prípadoch poradca čiastočne kopíruje úspešných investičných manažérov alebo osvedčené investičné stratégie alebo kombinuje investičné poradenstvo v predchádzajúcom bode s malými úpravami podľa špecifických požiadaviek klienta.

Každá z týchto možností má svoje riziká a svoje výhody. Pre skúsených investorov sa môže javiť ako ideálna prvá možnosť. Aj v tomto prípade vie byť skúsený investičný poradca prínosom, keďže k vybraným fondom vie ponúknuť klientovi lacnejšie a výnosnejšie alternatívy alebo nájsť zaujímavé investičné príležitosti.

Pre bežného človeka, ktorí nechce investovaniu venovať príliš veľa času a zároveň chce dosiahnuť slušný výnos, je ideálnou práve druhá možnosť. Samozrejme závisí to aj od toho, kto je zodpovedný za manažovanie portfólia.

Ja osobne za posledné obdobie využívam pri manažovaní portfólia klientom najviac druhú možnosť. Spolupracujem so spoločnosťou Swiss Life Select Slovensko, ktorá patrí do skupiny Swiss Life a patrí k lídrom správy majetku pre bohatých ľudí hlavne v západnej Európe.

Využívam náš vlastný systém investičného poradenstva, za ktorým stojí tím analytikov a je zárukou pre mňa aj pre klientov, že manažovanie portfólia bude prinášať výsledky.

Rebalansovanie portfólia v EIC existuje, ale vie o nej veľmi málo ľudí. Momentálne je rebalansing možný len na aktívne manažovanom účte a je plne automatizovaný a zohľadňuje daňové aspekty, aby klient nezaplatil daň. Môže byť časový aj odchýlkový. Klient má možnosť vybrať si, čo preferuje. Nie je vylúčené, že táto možnosť pribudne aj na iných typoch účtoch v EIC.

Stabilizačnú fázu pred koncom investičného horizontu môžete využívať na cieľových účtoch a manažovaných cieľových účtoch. Je to iba možnosť, nie povinnosť, ak vám to dáva zmysel.

Finax

O manažovanie portfólia sa stará Finax, nie finanční agenti. Klienti investičných poradcov a klienti bez poradcov majú rovnaké zloženie investičného portfólia a to je aj rovnako manažované.

Je pravdou, že Finax nemá príliš veľkú ponuku fondov. Pravdou je ale aj to, že aj z 10 fondov je možné vyskladať kvalitné portfólio, keď máte starostlivo vybrané ETF fondy. Jednoduchosť je presne to, čo vystihuje Finax.

Menej možností = jednoduchšie rozhodovanie. Pre väčšinu ľudí je jednoduchšie vybrať si z 1 možnosti ako si vyberať z viacerých. Nemusíte so mnou súhlasiť. Vychádzam z toho, čo vidím pri práci s klientmi.

Vo Finaxe máte momentálne iba 2 možnosti. Vyplníte si investičný dotazník a po vyhodnotení investičného profilu vám ich systém navrhne portfólio. To akceptujete, otvoríte si účet a investujete.

Alebo ak sa vám zdá portfólio príliš konzervatívne a ste ochotný podstúpiť vyššie riziko (lebo chcete vyšší výnos), tak si môžete rizikovosť portfólia vybrať sami a môžete si vybrať akékoľvek z prednastavených portfólií.

Investičné portfóliá sú zostavené z 10 ETF fondov. Ja mám vo Finaxe dynamickú investičnú stratégiu, ktorá obsahuje 6 ETF fondov.

Rebalansovanie portfólia má Finax od samého začiatku. Je automatizované a podobne ako v EIC je nastavené tak, aby klientom nevznikala daňová povinnosť.

Stabilizačnú fázu pred koncom sporenia vo Finaxe nie je možné nastaviť. Táto možnosť tam chýba.

Ako často prebieha investovanie a predaj podielov

EIC

V EIC to závisí od typu účtu. Na niektorých účtoch prebieha nákup každý deň, čiže viete nakupovať podiely každý deň a na niektorých iba 2x mesačne.

Predaj podielov pri výbere peňazí EIC realizuje každý pracovný deň na všetkých typoch účtoch. Je to obrovská výhoda, pretože môžete reagovať veľmi rýchlo na výkyvy na trhu. Niekedy rozdiel v kurze v priebehu niekoľkých dní môže spôsobiť rozdiel v hodnote účtu aj niekoľko tisíc €.

Finax

Vo Finaxe investovanie prebieha 1x týždenne a to isté platí aj pri predaji podielov, ak si chcete peniaze vyberať. V prípade, že chcete predať podiely v inom termíne, tak podľa cenníka je tam obrovský poplatok.

Poskytovanie podkladov k zdaňovaniu ziskov

EIC

Hotové podklady k zdaňovaniu ziskov z investícií si v EIC neviete stiahnuť „jedným kliknutím“.

Ak máte zopár podielov, ktoré ste predali, tak je to jednoduché. Ak ste uskutočnili predaje veľkého množstva rôznych cenných papierov, tak to bude trochu prácnejšie.

V časti „transakcie“ si stiahnete „jedným kliknutím“ export všetkých transakcií na investičnom účte. Nájdete tam všetky potrebné dáta, ktoré potrebujete pri príprave podkladov pre potreby zdaňovanie.

Vyžaduje si to však aspoň základnú znalosť práce s filtrami v exceli a môžete si tak ľahko vypočítať zisk, ktorý ste pri predaji podielov dosiahli.

Ak máte fondy, ktoré vyplácajú dividendy, tak ich prehľad si stiahnete v časti „transfery a dividendy“. Priamo v aplikácii EIC nájdete aj informáciu, či dividenda bola zdanená pred vyplatením v domovskej krajine alebo nie.

Zvyšok je už práca pre účtovníka, ktorý vie, ktoré zisky je potrebné zdaniť a ktoré nie, a ako zdaniť zisk z vyplatených dividend.

Finax

Zdaňovanie zisku z investícií vo Finaxe prebieha takisto, ako to je pri investovaní cez EIC. Dáte účtovníkovi podklady a on by už mal vedieť, čo ako zdaniť.

No veľký rozdiel v prospech Finaxu je v tom, že vo Finaxe si viete jedným kliknutím stiahnuť podklad pre účtovníka, kde nájdete prehľad všetkých ziskov z predaných investícií a pri každej transakcií aj informáciu o splnení časového daňového testu na oslobodenie dane zo zisku.

Je to pohodlné. Nemusíte nič počítať. Stačí vygenerovať PDF súbor a poslať účtovníkovi.

Poplatky pri investovaní Finax vs. EIC

Otvorenie a zrušenie účtu

 • EIC – 0 €
 • Finax – 0 €

Spracovanie platby do 1.000 €

 • EIC – 0 €
 • Finax – 1,2% (klienti s objemom majetku do 100 tis. €) alebo 0% (klienti s objemom majetku nad 100 tis € alebo klienti, ktorí využili marketingovú akciu, počas ktorej jednorazovo vložili na účet min. 10 tis. € alebo investície do produktu Inteligentná peňaženka)

Spracovanie platby nad 1.000 €

 • EIC – 0 €
 • Finax – 0 €

Nákup a predaj podielov

 • EIC – 0 až 0,3% z objemu transakcie podľa typu fondu (všetky typy účtov okrem manažovaného investičného účtu) alebo 15 € za transakciu (iba manažovaný investičný účet)
 • Finax – 0 € (riadené portfólia) alebo 0,5% z objemu transakcie, min. 50 EUR (mimo riadených portfólií asi na cenné papiere v neverejnej ponuke)

Predaj podielov mimo investičný deň

 • EIC – 0 € (predáva sa každý deň)
 • Finax – 200 €

Správa portfólia

 • EIC – Tento poplatok závisí aj od finančného poradcu. Ja u svojich klientov mám v EIC poplatky nastavené takto: 0,8% p.a. (akciové portfólio), 0,6% p.a. (vyvážené portfólio) a 0,4% p.a. (dlhopisové portfólio) a v odôvodnených prípadoch ešte menej.
 • Finax – 1,2% p.a. (klienti s objemom majetku do 100 tis. €) alebo 1,02% p.a. (klienti s objemom majetku nad 100 tis €) alebo 0,5% pri produkte Inteligentná peňaženka.

Poplatok za úschovu ETF

 • EIC – 0,06 až 0,24% p.a. Závisí od objemu majetku pod správou firmy, s ktorou investičný poradca spolupracuje. Tu má význam vybrať si poradcu, ktorý má minimálny poplatok, čo je 0,06% p.a.
 • Finax – 0% p.a. Nemá tento poplatok, ale má vyšší poplatok za správu portfólia.

Výber EUR z účtu

 • EIC – 0 €
 • Finax – 0 €

Investičné poradenstvo

 • EIC – V EIC si účet otvárate vždy cez investičného poradcu. Výška poplatku závisí od konkrétneho poradcu a môže byť v maximálnej výške určenej v kľúčových informáciách pre investorov v závislosti od typu fondu. Nebudem hovoriť za druhých. U mňa je maximálny poplatok 2% z cieľovej sumy pri akciovom portfóliu (pri cieľovej sume alebo jednorazovej investícii nad 40 tis € je to1%, pri cieľovej sume nad 300 tis € individuálne). Pri dlhopisovom portfóliu je to o polovicu menej.
 • Finax – Keď si otvárate účet priamo cez Finax, tak je to 0 €. Ak si účet otvárate cez investičného poradcu, ktorý vám poskytuje investičné poradenstvo a následnú starostlivosť po otvorení účtu, tak tento poplatok môže byť maximálne do 4% z cieľovej sumy. Závisí to od konkrétneho poradcu.

Prevod cenných papierov z inej spoločnosti do EIC alebo Finaxu

 • EIC – 0 €
 • Finax – 0 €

Prevod cenných papierov k inému obchodníkovi

 • EIC – 0 €
 • Finax – 1% z objemu, min. 100 €

Druhá a ďalšia zmena investičnej stratégie v roku

 • EIC – 0 €
 • Finax – 200 €

Ak máte akékoľvek otázky alebo chcete poradiť s investovaním, tak sa mi napíšte cez kontakt a rád vám pomôžem.

Pomáham ľuďom pri zhodnocovaní a ochrane ich finančného majetku. Aktívne sa starám o viac ako 100 klientov. Som človek z praxe. Pre verejnosť píšem o financiách, investovaní a efektívnom využívaní finančných produktov. Vediem tím finančných poradcov, pre ktorých som mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou. Odovzdávam im všetko, čo som sa naučil v praxi počas 15 rokov.
Komentáre
 1. Juraj píše:

  Dobrý deň, super článok.
  Vidím, že článok rieši najmä poplatky a samotné platformy z používateľskej stránky.

  Celkom mi ale chýba porovnanie výkonnosti rovnakých stratégií u oboch obchodníkov.

  • Jaroslav Ilek píše:

   Dobrý deň. Porovnať poplatky je jednoduché a je to jedna z vecí, ktoré väčšina ľudí porovnáva. Nehovorím, že je to ideálny prístup. Cena nie je všetko. Omnoho dôležitejšie sú služby, ktoré klient dostáva od svojho poradcu. Ale toto je iná téma, ktorú v tomto článku neriešim. Idem naspäť k Vášmu podnetu a to porovnanie rovnakých stratégií u oboch obchodníkov. Ak budú stratégie naozaj rovnaké, tak budú zložené z tých istých fondov a teda aj hrubá výkonnosť bude presne tá istá. Rozdiel bude v čistej výkonnosti a teda po odpočítaní poplatkov. Finax vytvára konkrétne riešenia pre koncových klientov. Spolupráca s finančnými agentmi vznikla až po čase, aby podporili predaj svojich riešení. Poradcovia (agenti) predávajú vo Finaxe len riešenia Finaxu. EIC je platforma pre finančných agentov, v ktorej si môžu vytvárať vlastné investičné riešenia a tie môžu predávať svojim klientom. EIC nemá žiadne vlastné portfólia/stratégie určené priamo pre klientov. A práve z tohto dôvodu nie je možné porovnať výkonnosť stratégií EIC a Finax. Je možné porovnať výkonnosť stratégie Finaxu a podobnej stratégie finančného agenta (firmy, pre ktorú pracuje poradca). T.z. že výkonnosť investičného účtu v EIC nezávisí od EIC, ale od poradcu, resp. firmy, ktorá s EIC spolupracuje. Áno, teoreticky som mohol dať do článku porovnanie Finaxu a našich portfólií, ale článok by významne stratil na objektivite a bolo by to figu platné pre ľudí, ktorí nie sú našimi klientmi alebo nevyužívajú naše riešenia.

 2. Miroslav Sedláček píše:

  dobry den, nespominal ste vstupny poplatok Finax má 0€ ako je to u Vás?
  Dakujem

  • Jaroslav Ilek píše:

   Vďaka za reakciu. Aspoň vidím, že to niekto číta 🙂

   Finax v sadzobníku neuvádza vstupný poplatok. To, čo sa všeobecne považuje vstupný poplatok, Finax v sadzobníku uvádza ako poplatok za investičné poradenstvo. A ten Finax účtuje vo vtedy, ak si klient otvára účet cez poradcu. Teda jeho výška je 0 až 4% z cieľove sumy sporenia.

   EIC v cenníku tento poplatok za investičné poradenstvo volá vstupný poplatok. O jeho výške rozhoduje poradca, cez ktorého si klient otvára investičný účet. Platí to isté pravidlo, že je to poplatok vyrátaný ako % z investovanej sumy pri jednorazovej investícii alebo z cieľovej sumy sporenia.

   Jeho výška závisí od spoločnosti, s ktorou poradca spolupracuje. Niektoré firmy poradcom stanovujú presné sadzobníkmi, ktoré nemôžu podliezť a niektoré, tak napr. ako je to u mňa, dávajú poradcom voľnú ruku ako ho nastaviť alebo iba odporúčanie.

   Čo sa týka mňa osobne a väčšiny poradcov v mojom tíme, tak strop máme vo výške 2% pri akciách a 1% pri dlhopisoch. Pri investíciách nad 40 tis EUR (jednorazovo alebo cieľová suma) to je 1% pri akciách a 0,5% pri dlhopisoch. Pri objemoch nad 300 tis EUR je to už na individuálnej dohode a v odôvodnených prípadoch vieme ísť až na 0 EUR.

   Celý poplatok, či je to nazvané ako poplatok za investičné poradenstvo, ako to má Finax alebo vstupný poplatok, ako to nazýva EIC, ide finančnému agentovi (maklérskej firme) a väčšiu časť z toho dostane investičný poradca vo forme provízie.

   Ak vám teda poradca dá zľavu, tak si znižuje svoju províziu. Ja som zástancom toho, aby klienti platili poplatky v rozumnej výške a radšej idem cestou mať väčšie objemy pod správou a riešiť väčšie investície, lebo toto mi potom umožňuje dávať podstatne nižšie poplatky, ako je bežné na trhu. A ďalšia vec je tá, že ten poplatok neslúži iba na pokrytie nákladov pri úvodnej konzultácii a otvorení účtu. Klient má nárok na kopec ďalších služieb, ktoré k spolupráci patria. Len pre predstavu pripájam odkaz, kde to je bližšie špecifikované https://www.expertnafinancie.sk/premium

   • jan píše:

    poplatok za poradenstvo (vstupny jednorazovo ) je najvyssi nie 2% ale 2,5% pri vkladoch od 10000-50000eur,
    2% su pri investovani 50000-100000eur .
    T.j. napr pri jednorazovom vklade alebo cielovej sume 30000eur zaplatite jednorazovy poplatok 750eur.

    • Jaroslav Ilek píše:

     Pozdravujem. Vstupný poplatok v EIC je ohraničený maximálnym vstupným poplatkom v dokumente KIID pri každom fonde. Pri akciových fondoch je to obyčajne 5%. Poradca Vám môže dať zľavu a môže Vám poplatok znížiť. Je to individuálne a závisí to buď od firmy, s ktorou spolupracuje alebo vyslovene od neho. Ja som v mojej reakcii písal o poplatkoch, ako ich nastavujem svojim klientom ja a niektorí moji kolegovia. Ak je to inak, tak skôr smerom dole a hlavne v prípadoch, ak s niekým spolupracujem dlhodobo alebo sme v minulosti riešili aj iné oblastí osobných financií (hypotéka, poistenie, DDS, DSS a pod.). Rôzni poradcovia Vám môžu ponúknuť rôzne poplatky na to isté. Zavisí to hlavne od nich, akú zľavu Vám poskytnú. Každý poradca dáva inú pridanú hodnotu klientom, inak si cení svoj čas, má inú motiváciu prijímať nových klientov a pod. Môže to byť tak, ako píšete, že pri jednorazovej investícii zaplatíte vstupný poplatok 750 EUR a môžete sa stretnúť aj s tým, že zaplatíte iba 300 EUR. Tá drahšia možnosť nemusí byť automaticky horšia, ak za to dostanete aj patričnú pridanú hodnotu a naopak.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov