Mať stratégiu a držať sa jej.
Podľa mnohých veľkých investorov je práve toto kľúčom k úspešnému investovaniu. Samotná príprava stratégie je veľká téma, ktorou sa zaoberá veľa publikácií a poradcov (môžeme vám s ňou pomôcť aj u nás).
Viete však, že najčastejšia chyba číha až za ďalšou zákrutou?
Pre veľa investorov nie je najťažšou výzvou odhadnúť trendy, nájsť správne akcie či podielové fondy. Tou je paradoxne porazenie svojho vlastného myslenia a hlavne emócií, ktoré vás nútia neustále niečo analyzovať.
Uvažujete, či ste spravili to najlepšie rozhodnutie, začnú vás ovládať emócie … a práve vtedy je najväčšie riziko, že začnete skákať zo strany na stranu, meniť investičnú stratégiu a ľahko môžete “zísť z naplánovanej cesty”.
Niektorí investori sa snažia vypnúť svoje emócie tým, že odovzdajú svoju zodpovednosť niekomu inému – správcovi podielového fondu alebo ETF fondu (indexu), ktorý by sa mal držať stratégie za nich.
Ak to spravíte takto aj vy, tak ste problém iba odsunuli o jeden krok ďalej, pretože teraz môžete začať pochybovať o schopnostiach správcu fondu namiesto svojich vlastných.
Každý z nás má myslenie nastavené trochu inak. Ak má vaša myseľ spolupracovať pri dodržiavaní stratégie, je dobré vybrať si takú, ktorá nejde proti vášmu vnútornému nastaveniu.
Nájsť ju, je relatívne jednoduché. Treba “len” spoznať samého seba. Na začiatok je dobré zodpovedať si tieto 3 otázky:
Odpovede na ne vám môžu pomôcť nielen pri investovaní na vlastnú päsť, ale aj pri výbere správneho fondu či investičného poradcu – ak si vyberiete niekoho, koho investičný štýl vám “sadne”, je oveľa jednoduchšie veriť mu.
Teraz si povieme o niekoľkých základných investičných stratégiách, a rozdelíme si ich podľa druhov investorov. Nebojte sa, ak vaše odpovede na otázky nebudú presne pasovať do žiadnej investičnej stratégie – s najväčšou pravdepodobnosťou bude vaša cesta skombinovať to najlepšie z viacerých stratégií.
Táto investičná stratégia je zosobnením motta “kto si počká, ten sa dočká”. Jej základom je poriadna analýza spoločností a identifikovanie podhodnotených investícií. Spoločnosti s dobrým menom a výsledkami po nedávnom páde trhu alebo škandále, výkonné firmy, ktoré si trh ešte nevšimol, alebo na ktoré zabudol – to sú ciele hodnotového investora.
Hodnotový investor nemusí správe svojho portfólia venovať veľa času, mal by ho však stráviť kvalitne. Pri investovaní si viac cení spoločnosť samotnú a jej potenciál, ako aktuálne výkyvy cien, a nebojí sa svoje portfólio držať dlhý čas, pretože vie, že nakoniec svoje ciele dosiahne.
Ak máte túžbu poraziť trh a získať zo svojho portfólia lepšie výsledky ako priemer, budete zrejme nadšencom rastových stratégií. V nich sa vyhľadávajú firmy, ktoré majú veľký potenciál na výrazný rast ziskov v blízkej budúcnosti, čím sľubujú veľký zisk za kratšie obdobie.
Siahnite po nich v prípade, ak chcete svojmu portfóliu pravidelne venovať čas. Keďže firmy v rastovom portfóliu sa menia častejšie, je lepšie, ak sa na nich neupnete a budete aktívne hľadať nové príležitosti.
Rýchlejší zisk však nutne znamená vyššie riziko, ktorý si všimnete v podobe vyšších výkyvov – a vy na neho musíte mať nervy, aj keď vaša rastová stratégia práve nevychádza.
Tento prístup kombinuje stabilitu hodnotového investovania a výkonnosť rastového portfólia pomocou kombinácie rôznych druhov akcií. Portfóliá sledujúce túto stratégiu držia zhruba v pomere 1:1 vysoko výnosné dividendové akcie (prinášajúce stabilný príjem) a rastové akcie.
Nechcete staviť všetko na jednu kartu? Hľadáte túto stratégiu. Kombinuje pravidelné zisky s trochou starostlivosti o portfólio, a dlhodobé príjmy s možnosťou zisku pri stúpaní trhu.
Ak ste si pri prečítaní prvej otázky povedali, že nič lepšie ako investovanie na autopilota nemôže existovať, zamilujete si indexové investovanie. V tejto stratégii investujete do celého spektra firiem, reprezentujúcich celé odvetvia alebo trhy. Nemusíte sa trápiť s výberom – ak sa darí trhu, darí sa aj vám. Ak sa mu nedarí … určite si to všimnete.
Indexové investovanie znamená, že si celý trh anonymizujete na meno jedného ETF fondu, preto tu nemá veľmi zmysel hovoriť o vlastnení podielov firmy. A časový horizont? Ten je len na vás. Môžete sa pokúšať prekabátiť trh, alebo využiť fakt, že v dlhom horizonte trh vždy rastie.
Samotné stratégie sú len plánom – a nehovoria vám, ako ich aplikovať. Spôsobov je totiž viacero.
Kúpa akcií napriamo vám poskytuje najväčšiu kontrolu nad vlastnou stratégiou, ale zároveň prináša aj najväčšie riziko. Nakúpite akcie cez brokera, a sami si budete spravovať portfólio (nakupovať a predávať) podľa stratégie, akú ste si zvolili. Tento spôsob však vyžaduje značný časový vklad, väčšiu sumu na investovanie kvôli diverzifikácii portfólia a musíte byť naozaj zdatný v investovaní. Aby ste si boli istý svojou investíciou, budete si ju musieť dôkladne preštudovať.
Okrem priamej kúpy akcií sa však môžete rozhodnúť aj investovať “nepriamo”, pomocou podielových fondov alebo ETF fondov. Tieto držia diverzifikované portfólio spoločností, ktoré napĺňajú stanovenú stratégiu. Ak si podrobne preštudujete investičnú stratégiu fondu, môžete zistiť, že za menší poplatok sa zbavíte takmer všetkých starostí s manažmentom portfólia.
Podielové fondy spravujú správcovské spoločnosti, ktoré vaše peniaze za pravidelný správcovský poplatok investujú do vybraného košíka spoločností. Väčšinou sú aktívne manažované, čo znamená, že profesionáli (portfólio manažéri) vyhľadávajú spoločnosti, ktoré nakupujú a priebežne kontrolujú spoločnosti nakúpené vo fonde, pridávajú hodiace sa nové firmy a vyhadzujú spoločnosti, ktoré už viac nevyhovujú investičnej stratégii.
ETF sú fondy, ktoré kopírujú indexy, napr. S&P500 alebo MSCI World. Sú to pasívne fondy, ktoré kopírujú výsledky a zloženie vybraného sektoru trhu, krajiny, indexu alebo niekoľkých konkrétnych firiem. Ich výhodou je, že majú nižšie správcovské poplatky. Navyše na Slovensku je príjem z ETF fondov oslobodený od zdaňovania výnosu, ak ich predávate po 1 roku od nákupu.
Ak si nie ste istý, a chceli by ste si pred samotným investovaním urobiť lepší prehľad, môžete si prečítať viac na našom blogu. Alebo sa môžeme spoločne pozrieť na vaše predstavy o investovaní a môžem vám pripraviť stratégiu a portfólio presne podľa vašich predstáv.