Dlhopisy pre ľudí 2025: Výhody, riziká a ako do nich investovať

Slovensko si plánuje požičať peniaze cez štátne dlhopisy a tento ktrát prichádza s ponukou „dlhopisy pre ľudí“. Touto formou chce štát osloviť bežných ľudí, ktorí mu požičajú svoje peniaze a dostanú za to zaplatené formou úroku (kupónu) z dlhopisu. Samozrejme má to svoje výhody, riziká a pravidlá, ktoré je dobré pred investovaním spoznať.

Čo sú štátne dlhopisy pre ľudí

Dlhopisy pre ľudí sú štátne dlhopisy, ktoré emituje Slovenská republika cez ARDAL (Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity) a v primárnom úpise sú určené iba pre fyzické osoby. Štátne dlhopisy sú vo všeobecnosti hlavným zdrojom, ktorým si štát požičiava peniaze.

Aký je rozdiel medzi štátnymi dlhopismi a dlhopismi pre ľudí

Pojem „dlhopisy pre ľudí“ nie je nejaký zaužívaný pojem pri investovaní na Slovensku. Pre našu krajinu je to novinka, no nie je to slovenský vynález. Iba s týmto nemáme dostatok skúseností. V zahraničí sa môžete stretnúť s pojmami „retail bonds“ alebo „saving bonds“, ktorých účel je podobný ako pri slovenských dlhopisoch pre ľudí.

Štandardné štátne dlhopisy sú určené pre kohokoľvek a môže ich nakupovať ktokoľvek, fyzické osoby a právnické osoby. Primárne ich nakupujú vo veľkých objemoch inštitucionálni investori – banky, dôchodkové fondy, podielové fondy a pod.

Naopak dlhopisy pre ľudí sú na primárnom trhu určené iba pre fyzické osoby. Môžu si ich teda kúpiť iba občania EU vo veku nad 18 rokov. No na sekundárnom trhu si ich potom bude môcť kúpiť ktokoľvek.

Na čo používa štát peniaze z dlhopisov

Štát si požičiava peniaze preto, lebo nemá dostatok príjmov na pokrytie svojich výdajov. Slovensko peniaze z dlhopisov používa na splácanie dlhu Slovenskej republiky (aj splatenie starých emisií dlhopisov), na krytie deficitu štátneho rozpočtu a na financovanie ostatných záväzkov štátu.

Viac informácií o tom, ako investovať (nielen) do dlhopisov, nájdete v mojom novom e-booku: Ako investovať peniaze efektívne a rozumne

Ako môžete investovať do dlhopisov pre ľudí

Tieto dlhopisy si môžete nakúpiť iba cez slovenské banky, ktorým ARDAL dal mandát na distribúciu.

Dlhopisy pre ľudí si môžete nakúpiť v primárnom úpise prostredníctvom týchto bánk:

  • ČSOB,
  • SLSP,
  • Tatra banka,
  • UniCredit Bank,
  • VÚB.

Predaj dlhopisov na primárnom trhu bude prebiehať v čase od 3.3. do 31.3.2025 alebo do vypredania emisií. Štát si plánuje od bežných ľudí požičať maximálne 500 mil EUR. Uvidíme, ako rýchlo sa mu to podarí.

Na sekundárnom trhu si budete môcť kúpiť dlhopisy cez bratislavskú burzu cenných papierov prostredníctvom obchodníka s cennými papiermi.

Môžete investovať do 2 druhov dlhopisov, ktoré sa líšia výškou kupónu (úroku) a dobou splatnosti.

Dlhopisy Investor

  • minimálna investícia – 1000 EUR
  • ročný kupón (úrok) – 3% p.a.
  • doba splatnosti – 2 roky

Dlhopisy Patriot

  • minimálna investícia – 1000 EUR
  • ročný kupón (úrok) – 3,3% p.a.
  • doba splatnosti – 4 roky

Zdaňovanie dlhopisov pre ľudí

Výnos z týchto dlhopisov bude oslobodený od dane zo zisku pre fyzické osoby. Toto sa môžete dočítať na stránke ARDAL. Odtiaľ som čerpal aj mnohé ďalšie informácie k téme dlhopisy pre ľudí.

Ako sa môže meniť cena a výnos na dlhopisoch

Ak si kúpite dlhopis a budete ho držať až do jeho splatnosti, tak vás toto vôbec nemusí zaujímať. Počas celého obdobia držby dlhopisu budete dostávať každý rok úrok 3% alebo 3,3%. Pri splatnosti dlhopisu na konci dostanete naspäť celú sumu, ktorú ste investovali.

Ak by ste sa rozhodli predať dlhopis na sekundárnom trhu skôr pred jeho splatnosťou, tak potom sa môže stať, že ho predáte za menej alebo viac, ako ste za neho dali. Cena sa bude odvíjať od trhovej ceny, ktorá závisí od úrokových sadzieb ECB, ratingu Slovenska a tiež od aktuálnej situácie na trhu.

Ak pôjdu úroky ECB dole, nezmení sa rating Slovenska a nijako zásadne sa nezmení situácia na trhu, tak je väčšia šanca, že ho predáte jemne drahšie, ako ste ho kúpili.

Pre toho, kto bude kupovať tento dlhopis od vás na sekundárnom trhu alebo vy od niekoho iného, sa bude tým pádom meniť aj výnos. Ak by ste kúpili 1 dlhopis za 1000 EUR, tak sa nič nemení.

Ak by ste ale ten napr. 4 ročný dlhopis kúpili po 1. roku, a medzitým by štát podobné dlhopisy emitoval s kupónom 2,3%, tak trhová cena tohto „dlhopisu pre ľudí“ by bola cca 1030 EUR, čo by ovplyvnilo aj výšku výnosu pre vás po započítaní vyššej ceny za nákup, ako bola cena za nákup na primárnom trhu.

Viac o tom, ako sa správajú dlhopisy pri zmenách úrokových sadzieb aj s podrobnejším vysvetlením nájdete v článku: Dlhopisy: Ako si vybrať dlhopisové fondy a ETF

Bezpečnosť investovania a garancia výnosu

Je to presne to isté, ako pri iných štátnych dlhopisoch. Garantom investície je štát. Ak štát neskrachuje, tak ľuďom vráti naspäť všetky investované peniaze, ktoré cez dlhopisy požičali štátu.

Aktuálne to vyzerá ako veľmi málo pravdepodobné, že by Slovensko sa malo dostať v blízkej dobe do krachu. Nedá sa to však vylúčiť na 100%, že sa situácia nemôže v budúcnosti zhoršiť a mohlo by to za nejakej kombinácie viacerých udalostí mať vplyv aj na schopnosť splatenia dlhopisov.

Kedy naposledy sa stalo, aby štát nevrátil ľuďom peniaze, ktoré im požičali cez dlhopisy?

Nebolo to až tak dávno. Možno si na to ešte spomínate. Finančné problémy Grécka, ktoré sa dostalo do problémov, ho donútili požiadať o pomoc Medzinárodný menový fond, Európsku centrálnu banku a Európsku komisiu. Podmienkou pomoci bola reštrukturalizácia dlhu, ktorá znamenala odpísanie dlhu, čo spôsobilo straty investorom v niektorých prípadoch aj viac ako 50%.

Týmto nechcem strašiť, len považujem za korektné spomenúť aj to, že nedávna história pamätá aj straty pri štátnych dlhopisoch. Pri Slovensku je aktuálne naozaj veľmi málo pravdepodobné, takmer až nemožné, aby sa niečo podobné stalo aj investorom, ktorí si vyberú na investovanie slovenské štátne dlhopisy pre ľudí.

Ako môžete „vybrať“ peniaze pred splatnosťou dlhopisu

Vybrať peniaze z investície do dlhopisov Investor a Patriot skôr, ako pred ich splatnosťou je možné. Dlhopisy pre ľudí budú obchodované na Burze cenných papierov v Bratislave. To znamená, že ich kedykoľvek môžete ponúknuť na predaj cez burzu.

Predaj na burze zabezpečujú oprávnené osoby, ktorí sú členmi bratislavskej burzy cenných papierov. Sú to viaceré banky a obchodníci s cennými papiermi.

Za akých podmienok bude možný predaj vám v tejto chvíli neviem napísať. Iba hádam, že to bude prebiehať za štandardných podmienok, ako keď predávate akékoľvek iné cenné papiere. To bude znamenať nejaké štandardné náklady na poplatky, ktoré zaplatíte za vykonanie predaja u obchodníka s cennými papiermi. Uvidíme, čo prinesú prvé skúsenosti ľudí, ktorí sa rozhodnú dlhopisy predať predčasne.

Ak nakúpite dlhopisy pre ľudí cez banku na primárnom trhu a budete ich držať do splatnosti, tak žiadne poplatky navyše nezaplatíte. Toto je dohodnuté s vybranými piatimi bankami. Ak budete peniaze vybrať skôr a budete predávať dlhopisy pred ich splatnosťou, tak sa pripravte na to, že nejaké poplatky budete musieť zaplatiť.

Výhody a nevýhody investovania cez dlhopisy pre ľudí

Výhody

  • Garantovaný výnos 3% p.a. na 2 roky alebo 3,3% p.a. na 4 roky.
  • Úrok (kupón) na dlhopisoch je vyšší, ako sú aktuálne sadzby na termínovaných vkladoch.
  • Zisk je oslobodený od dane zo zisku.
  • Nulové poplatky pri primárnom úpise dlhopisov.
  • Možnosť odpredaja aj pred splatnosťou.
  • Vysoká bezpečnosť investície garantovaná štátom.
  • Možnosť investovať už od sumy 1000 EUR.

Nevýhody

  • Garantovaný výnos nemusí vykryť ani infláciu.
  • Nižší výnos ako pri rizikovejších investíciách.
  • Riziko zmeny ceny dlhopisov pre predaji na sekundárnom trhu. Tento problém by vznikol, ak by si Slovensko v budúcnosti požičiavalo cez dlhopisy drahšie, teda s vyšším úrokom.
  • Nie je možné investovať pravidelne. Dlhopisy musíte nakúpiť jednorazovo vo vymedzenom čase.

Prečo nie je rozumné investovať do týchto dlhopisov všetky peniaze

Uvediem niekoľko základných dôvodov:

Kreditné riziko

Aj napriek tomu, že pravdepodobnosť defaultu Slovenska je aktuálne veľmi nízka, tak sa nedá úplne vylúčiť, že sa situácia nemôže zmeniť. Pri dlhopisoch Investor na 2 roky je šanca defaultu takmer nulová. Pri dlhopisoch Patriot na 4 roky je riziko o niečo máličko vyššie. Ešte raz – riziko je veľmi malé, ale nedá sa úplne vylúčiť, preto to spomínam.

Diverzifikácia

Nakúpiť dlhopisy od jedného emitenta vs. nakúpiť dlhopisy od niekoľkých desiatok alebo stovák emitentov, je obrovský rozdiel. Ak máte dlhopisy od jedného emitenta a ten bude mať finančný problém, tak máte problém aj vy. Keď budete mať dlhopisy od 50 emitentov a jeden z nich bude mať problém, tak vy máte problém len do výšky váhy dlhopisov od toho jedného emitenta. Ak tvorí ten jeden emitent 2% z celého portfólia, tak je to o 98% menší problém, ak by ste mali 100% portfólia dlhopisy iba od jedného emitenta. Dlhopisovú investíciu môžete diverzifikovať napr. nákupom dlhopisov cez ETF alebo podielový fond.

Nízky výnos

Investovanie do dlhopisov pre ľudí vám prinesie výnos 3% alebo 3,3% p.a. Ten nemusí vykryť ani infláciu. Investovanie do dlhopisov Patriot so splatnosťou 4 roky je už dostatočne dlhý investičný horizont, aby ste pri vyššom riziku mohli dosiahnuť vyšší výnos. Navyše, ak by ste investovali všetky peniaze cez dlhopisy pre ľudí, tak je veľmi pravdepodobné, že by ste tam investovali aj tie, ktoré nebudete potrebovať dlhšie obdobie. Práve preto odporúčam strednodobú a dlhodobú rezervu investovať iným spôsobom, ako cez tieto štátne dlhopisy. Vďaka tomu môžete dosiahnuť vyššiu výkonnosť.

O tom, ako diverzifikovať investičné portfólio, ako si nastaviť investičnú stratégiu, aj o možnostiach na investovanie píšem v e-booku: Ako investovať peniaze efektívne a rozumne

Iné možnosti investovania

Toto prosím neberte ako investičné odporúčanie a tiež to neberte všetko ako alternatívu k štátnym „dlhopisom pre ľudí. Uvádzam to tu preto, aby som poukázal na to, že sú aj iné možnosti, ako investovať peniaze.

Väčšina ľudí má voľné peniaze, ktoré nepotrebuje dlhšie obdobie a preto je škoda investovať ich na 2 roky síce s garantovaným výnosom, ale iba 3% p.a., ktorý pravdepodobne nepokryje ani infláciu.

Ak chcete investovať len na 2 roky, chcete mať garanciu od štátu a uspokojíte sa výnosom 3% p.a., tak tieto štátne dlhopisy môžu byť jednou časťou vášho portfólia a dávajú zmysel.

Ak môžete investovať dlhšie obdobie a chcete mať vyššiu výkonnosť, tak dáva zmysel v rámci diverzifikácie podporiť investičné portfólio aj inými investičnými riešeniami.

Uvediem niekoľko konkrétnych príkladov, ktoré pre niekoho môžu byť vhodné pre zaradenie do portfólia.

Špeciálne fondy nehnuteľností

  • Najčastejšie používame fondy INVESTIKA realitní fond, IAD Prvý realitný fond. Ja osobne využívam realitný fond od spoločnosti Investika.
  • Kumulatívna výkonnosť za posledné 3 roky – Investika 14,31%, IAD 12,89%.
  • Cielená výkonnosť – Investika uvádza cielenú výkonnosť 4 až 6% p.a. a IAD neuvádza cielenú výkonnosť, ale za posledných 10 rokov dosahuje výkonnosť presne 4% p.a.
  • Odporúčaný investičný horizont – 5 rokov a viac, ale ľudia ich bežne využívajú aj na kratšie obdobia.
  • Hlavné riziká – Dočasné pozastavenie vyplácania podielových listov v prípade veľmi nepriaznivej situácie na realitnom trhu. IAD Prvý realitný fond má históriu takmer 19 rokov a nikdy ešte k pozastaveniu vyplácania podielových listov nedošlo.

Realitné fondy pre kvalifikovaných investorov

  • Nielen niektorí moji klienti, ale aj ja osobne používam na rodinné financie WOOD & Company Office podfond, WOOD & Company Retail podfondWOOD & Company Logistics podfond
  • Výkonnosť od vzniku fondov – Office podfond 10,31% p.a., Retail podfond 13,91% p.a., Logistics podfond má ešte krátku históriu.
  • Cielená výkonnosť – podfondy Office a Retail 8 až 10% p.a., Logistics podfond 15% p.a.
  • Odporúčaný investičný horizont – 5 rokov a viac pri Office a Retail, 3 roky a viac pre Logistics.
  • Hlavné riziká – Ide o FKI, ktoré používajú viac úverových zdrojov a sú citlivé na nárasty úrokových sadzieb na trhu. Výbery môžu trvať aj dlhšie obdobie a je ich potrebné plánovať vopred. Toto je neporovnateľne rizikovejšia investícia, ako štátne dlhopisy a preto toto nie je možné vôbec považovať za alternatívu z pohľadu rizika. Kto je však ochotný podstúpiť vyššie riziko, tak môže byť odmenený niekoľkonásobne vyšším zhodnotení pri dlhodobom investovaní.

Dlhopisové ETF portfólio Fixed Maturity Bond Strategy

  • Je to dlhopisové riešenie postavené na ETF fondoch s pevnou dobou splatnosti. Má vopred danú splatnosť ako dlhopisy, likviditu ako akcie a veľkú diverzifikáciu ako fondy. V portfóliách je od 1400 do 1900 individuálnych korporátnych dlhopisov. Viac informácií na tomto odkaze.
  • K dispozícií sú 3 stratégie – Euro Corporate Bond, US Dollar Corporate Bond Strategy a US Dollar High Yield Bond Strategy.
  • Hrubá výkonnosť za posledný rok – Euro Corporate Bond 4,15%, US Dollar Corporate Bond Strategy 4,9% a US Dollar High Yield Bond Strategy 8,68%.
  • Cielená hrubá výkonnosť – Euro Corporate Bond 2,78%, US Dollar Corporate Bond Strategy 4,7% a US Dollar High Yield Bond Strategy 6,51%.
  • Odporúčaný investičný horizont – 3 roky a viac.
  • Hlavné riziká – Menové riziko pri dolárových stratégiách, ktoré pri posilnení amerického dolára zvýši výnos v EUR a pri oslabení dolára naopak zníži.

Aktívne riadené vyvážené ETF portfólio Best Select Strategies

  • Riešenie postavené na ETF fondoch alebo jednotlivých akciách, kde sú v rôznom pomere kombinované dlhopisové, akciové, komoditné a alternatívne investície. Viac informácií na tomto odkaze.
  • K dispozícií sú 4 stratégie – Best Select Moderate Strategy, Best Select Growth Strategy, Best Select Dynamic Strategy a Best Select Equity US. Líšia sa pomerom jednotlivých tried aktív. Najkonzervatívnešie portfólio Moderate obsahuje dlhopisovú zložku 45%.
  • Hrubá výkonnosť za posledných 5 rokov – Moderate 7,06% p.a., Growth 9,80% p.a., Dynamic 13,87% p.a. a Equity US 20,73% p.a.
  • Cielená hrubá výkonnosť – Tu to nie je zadefinované nakoľko v pri kratšom investičnom horizonte je pomerne veľký rozptyl výkonnosti, ktorý je ťažšie predvídať. Je to spôsobené vyššími výkyvmi hodnoty investície.
  • Odporúčaný investičný horizont – 5 rokov a viac.
  • Hlavné riziká – Tieto portfólia majú potenciál vyššej výkonnosti, ale zároveň vždy budú mať väčšie výkyvy hodnoty investície. Okrem portfólia Moderate väčšinu investície tvorí akciová zložka, ktorá prináša nielen vyššiu výkonnosť, ale aj vyššiu volatilitu.

Ak vás zaujíma komplexný pohľad na investovanie, ako postupovať, ako si vytvoriť diverzifikovné portfólio, dôležité princípy úspešného investovania a kopec ďalších užitočných informácií, tak si určite prečítajte článok: Ako investovať peniaze efektívne a rozumne – prehľad možností na investovanie

Chcete nastaviť investičné portfólio na mieru a netrúfate si na to sami? Napíšte mi a môžem vám s tým pomôcť.

Pomáham ľuďom pri zhodnocovaní a ochrane ich finančného majetku. Aktívne sa starám o viac ako 100 klientov. Som človek z praxe. Pre verejnosť píšem o financiách, investovaní a efektívnom využívaní finančných produktov. Vediem tím finančných poradcov, pre ktorých som mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou. Odovzdávam im všetko, čo som sa naučil v praxi počas 19 rokov.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *