Štandardná odchýlka
Štandardná odchýlka, tiež aj Standard deviation, je štatistický ukazovateľ, ktorý vyjadruje mieru rozptýlenia alebo variability súboru údajov okolo jeho priemernej hodnoty. V investovaní je štandardná odchýlka často používaná na meranie rizika alebo kolísavosti výnosov investície. Čím vyššia je štandardná odchýlka, tým väčšie sú odchýlky od priemeru a tým vyššie riziko, že výnosy budú nepredvídateľné.
Ako sa počíta štandardná odchýlka?
Výpočet zahŕňa tieto kroky:
- Vypočíta sa priemerná hodnota výnosov. Môže to byť napr. priemerný výnos ETF za 3 roky.
- Pre každý údaj sa zistí rozdiel medzi jeho hodnotou a priemerom (odchýlka). Ráta sa odchýlka smerom nahor, ak hodnota ETF narastie a tiež odchýlka smerom nadol, teda ak hodnota ETF poklesne.
- Každý rozdiel sa umocní na druhú a tieto hodnoty sa sčítajú.
- Výsledok sa vydelí počtom hodnôt.
- Zo získanej hodnoty sa vypočíta druhá odmocnina.
Využitie štandardnej odchýlky v investovaní
- Hodnotenie rizika investície - Investície s vysokou štandardnou odchýlkou (napr. akcie rastových spoločností) sú považované za rizikovejšie, pretože ich výnosy môžu výrazne kolísať. Naopak, nízka štandardná odchýlka (napr. štátne dlhopisy s krátkou splatnosťou) naznačuje stabilnejšie výnosy.
- Porovnanie investícií - Štandardná odchýlka umožňuje porovnať riziko rôznych investícií. Ak majú dve ETF rovnaký priemerný výnos, fond s nižšou štandardnou odchýlkou je menej rizikový.
- Optimalizácia portfólia - Pri zostavovaní investičného portfólia sa štandardná odchýlka používa na minimalizáciu rizika kombináciou rôznych aktív s rôznou štandardnou odchýlkou.
Príklad využitia štandardnej odchýlky zo sveta investícií
Predstavte si akciové ETF, ktoré má priemerný ročný výnos 10 %. Ak je štandardná odchýlka 20%, tak výnos môže kolísať takto:
- Pri 68,27% pravdepodobnosti bude výnos v intervale od -10% až + 30%.
- Pri 95,45% pravdepodobnosti bude výnos v intervale od -30% až + 50%.
- Pri 99,73% pravdepodobnosti bude výnos v intervale od -50% až + 70%.
Ak by bola štandardná odchýlka 10%, tak výnos môže kolísať takto:
- Pri 68,27% pravdepodobnosti bude výnos v intervale od 0% až + 20%.
- Pri 95,45% pravdepodobnosti bude výnos v intervale od -10% až + 30%.
- Pri 99,73% pravdepodobnosti bude výnos v intervale od -20% až + 40%.
Štandardná odchýlka je jednoduchý a prehľadný ukazovateľ rizika a umožňuje porovnanie rôznych investícií. Jej nevýhodou je, že predpokladá normálne rozdelenie výnosov, čo nie je vždy presné. Zároveň nezohľadňuje systematické riziko ani špecifické faktory ovplyvňujúce investície.
Štandardná odchýlka je kľúčovým nástrojom pri analýze rizík a výnosov, no jej interpretácia by mala byť vždy kombinovaná s ďalšími ukazovateľmi, ktorými môžete hodnotiť investície, napr. Sharpe ratio, Alfa, beta koeficient, p/e ratio alebo maximálny pokles (drawdown).
Ak s investovaním začínate alebo si chcete preveriť, či investujete vhodnýcm spôsobom, tak na úvod odporúčam začať prečítaním si môjho e-booku: Ako investovať peniaze efektívne a rozumne.