Volatilita

Volatilita - vyjadruje, ako prudko sa mení cena aktíva v čase. Čím je aktívum volatilnejšie, tým je riskantnejšie - naopak, čím je volatilita nižšia, tým je cena aktíva stabilnejšia.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sledovať volatilitu. Pri aktívach sa často používa tzv. β (beta), ktorá vyjadruje volatilitu meranú voči vybranému benchmarku. Udáva sa v desatinných číslach nad a pod jedna. Hodnota 1 znamená rovnakú volatilitu ako benchmark.  hodnota 1,5 znamená, že o každý 100 % pohyb benchmarku sa aktívum pohne o 150 %. Naopak hodnota 0,8 znamená, že pri pohybe benchmarku o 100 % sa aktívum pohne len o 80 %.

Často sa môžete stretnúť s meraním volatility aj cez štandardnú odchýlku. Tá je jednoduchý štatistický ukazovateľ, ktorý meria mieru kolísania výkonností kurzu fondu za určité obdobie s určitou mierou pravdepodobnosti. Čím väčšie sú zmeny kurzu fondu, tým je vyššie jeho volatilita investície a riziko pre investora.

Okrem tejto metódy sa na meranie volatility používa aj VIX (Volatility Index), ktorý predpokladá volatilitu amerického akciového trhu na budúcich 30 dní. Vyššie hodnoty znamenajú vyššiu predpokladanú volatilitu a naopak.