Čierna labuť
Pojem Čierna labuť alebo aj Black Swan označuje mimoriadne zriedkavú udalosť, ktorá má obrovský dopad na investície a ktorú je prakticky nemožné predpovedať. Koncept popularizoval Nassim Nicholas Taleb vo svojej knihe The Black Swan. Charakteristické pre čiernu labuť sú tri základné črty:
- Nepredvídateľnosť - Udalosť je neočakávaná a vymyká sa bežným predpokladom.
- Významný dopad - Má masívne dôsledky na investície, ekonomiku, spoločnosť alebo aj politiku.
- Retrospektívne zdôvodňovanie - Po jej výskyte sa často objavujú vysvetlenia, prečo k nej došlo, ale tie sú založené na spätnej logike, nie na skutočnej predpovedi. Po udalosti, ktorá bola identifikovaná ako čierna labuť, sa objavujú teórie, prečo k tomu došlo, ale pred ňou to nikto nevedel predpovedať.
Príklady čiernych labutí s veľkým vplyvom na investície
- Finančná kríza z roku 2008 - Táto globálna kríza, ktorá vznikla kolapsom trhu s rizikovými hypotékami v USA, mala devastujúci dopad na svetovú ekonomiku. Banky ako Lehman Brothers skrachovali, akciové trhy zažili obrovský pokles a mnohým ľuďom významne klesla hodnota investícií. Hoci niektorí odborníci varovali pred rizikami, rozsah a načasovanie krízy bol pre finančný trh neočakávaný.
- Teroristické útoky z 11. septembra 2001 - Útoky na Svetové obchodné centrum a Pentagon boli absolútne nepredvídateľné a mali obrovský globálny dopad. Zmenili bezpečnostné opatrenia po celom svete, spôsobili vojny na Blízkom východe a výrazne ovplyvnili geopolitiku aj ekonomiku. Táto udalosť mala tiež významný dopad na investovanie. Akciové trhy poklesli na niekoľko rokov, čo na jednej strane spôsobilo poklesy investícií, no na druhej strane prinieslo príležitostí na lacnejšie nákupy akciových investícií.
- Pandémia COVID-19 v roku 2020 - Pandémia koronavírusu spôsobila zdravotnú, ekonomickú a spoločenskú krízu globálneho rozsahu. Svet nebol pripravený na takúto udalosť, ktorá spôsobila milióny úmrtí, kolaps zdravotných systémov, lockdowny a výrazné narušenie globálnych dodávateľských reťazcov. Na to zareagovali finančné trhy rýchlym, nečakaným, no pomerne krátkym poklesom. Mnoho investorov tento pokles využili na nákupy lacných investícií, ktoré im priniesli významné zhodnotenie v pomerne krátkom čase.
Čierna labuť a investovanie
V kontexte investovania môžu čierne labute spôsobiť dramatické výkyvy hodnoty investície. Investori často podceňujú ich pravdepodobnosť, čo môže viesť k podceneniu rizika. Na ochranu proti čiernym labutiam môžu významne pomôcť 2 veci – diverzifikácia portfólia a držanie likvidity, aby mohli reagovať na nepredvídateľné udalosti napr. aj nákupmi v čase poklesu.
Pre viac informácií o tom, ako diverzifikovať investičné portfólio, si môžete stiahnuť e-book Ako investovať peniaze efektívne a rozumne.
Čierne labute sú pripomienkou toho, že investovanie nie je bez rizika, ale súčasťou sveta investícií, sú aj udalosti, ktoré nemožno úplne eliminovať. Aj keď ich výskyt nie je možné predpovedať, uvedomenie si, že môžu nastať a príprava na ne môže minimalizovať ich negatívny dopad na investovanie. Aj preto môže pri investovaní dávať zmysel poradiť sa najskôr so svojím poradcom.