Európska Centrálna Banka
Európska Centrálna Banka - skr. ECB (European Central Bank) - je centrálna banka pre krajiny eurozóny. Je jednou zo 7 inštitúcií Európskej Únie a patrí medzi najvplyvnejšie centrálne banky sveta.
Jej úlohou je:
- udržiavať cenovú stabilitu
- podieľať sa na monetárnej politike
- udržiavať medzibankový systém
- udržiavať devízové rezervy Európskej Únie
- je jediným vydavateľom eurobankoviek
Hlavným nástrojom Európskej Centrálnej Banky na udržanie stability je nastavovanie inflačného cieľa a koordinácia národných centrálnych bánk k tomuto cieľu. Dlhodobo má ECB za cieľ udržať infláciu pod úrovňou 2 %.
Kvôli udržaniu stability a rastu sa však v minulosti uchýlila už aj ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu, nákupu štátnych dlhopisov a dlhodobým bankovým pôžičkám.
Napriek tomu, že je ECB vládna inštitúcia, funguje ako firma so základným imaním, ktoré je rozdelené medzi centrálne banky krajín Európskej Únie (akcionárov ECB). Riadi ju správna rada zložená zo 6 členov a jedného zástupcu za každú centrálnu banku členských štátov.
Nakoľko nejednotné pravidlá a laxný prístup niektorých národných centrálnych bánk viedli k zhoršeniu finančnej krízy v roku 2008, ECB vytvorila v roku 2014 systém pre zrobustnenie a kontrolu bankového systému EÚ, tzv. Mechanizmus jednotného dohľadu (Single Supervisory Mechanism). Vďaka nemu sa s Európskej Centrálnej Banky stal aj kontrolný orgán pre kľúčové bankové subjekty v Európskej Únií.