Benchmark
Benchmark – pri investovaní ide najčastejšie o index alebo iné aktívum, oproti ktorému porovnávate výnos a výkonnosť vašej investície.
Ak napríklad nakúpite akcie spoločnosti s veľkou trhovou kapitalizáciou (viac ako 10 miliárd, napríklad Visa alebo Alphabet), môžete si výkon vášho portfólia porovnať s indexom S&P 500. Tento benchmarkový index obsahuje 500 najväčších spoločností v USA a získate tak relevantné priemerné hodnoty.
S&P 500 ako benchmark používa veľké množstvo podielových fondov, ktoré sa zameriavajú na investovanie do akcií amerických spoločností. Stretnete sa s ním pomerne často.
Benchmarkom však môže byť čokoľvek a len vy sa rozhodujete, čo to bude. Ak chcete, aby vaše portfólio malo vyšší dividendový výnos ako akcie IBM, výsledky IBM pre vás budú benchmarkom.
Vo všeobecnosti sa však odporúča vybrať si za benchmark niektorý z indexov, pretože diverzita spoločností v ňom vám zabezpečuje výpovednejšie výsledky a redukuje “šum” vznikajúci extrémne dobrými alebo extrémne zlými výsledkami jednej spoločnosti.
Výber správneho benchmarku je pri porovnávaní veľmi dôležitý. Je dobré hľadať indexy alebo aktíva, ktoré sú čo najpodobnejšie vašej investícií - či už druhom, odvetvím ale tiež aj veľkosťou. Pri výbere je dobré poradiť sa s investičným poradcom alebo brokerom, ktorí majú na trhu prehľad.
Porovnávať investíciu voči benchmarku môžete z mnohých hľadísk: od pomeru P/E, cez priemerný ročný rast až po ziskový pomer. Je to najjednoduchší spôsob ako získať základný prehľad - ak však chcete ísť v porovnaní hlbšie, môže byť lepšie porovnávať investíciu s niekoľkými vybranými investíciami z rovnakej kategórie. Rozdiely v spôsobe účtovania nákladov, vyhodnocovaní ziskov a pod. môžu pri hlbšej analýze vytvoriť rozdiely, ktoré zostanú nepovšimnuté.